Agaricus impudicus (Rea) Pilát
семейство Agaricaceae (Печуркови)
синоними Agaricus variegatus (F.H. Møller) Pilát, Agaricus koelerionensis (Bon) Bon
У нас Няма име.
По света Tufted wood mushroom (английски), Agaric impudique (френски), Braunscheckiger Stinkegerling (немски), Шампиньон пестрый (руски).
Шапка Отначало кълбовидна, по-късно изпъкнала и накрая почти плоска. Покрита с кафяви, червеникаво-кафяви или пурпурнокафяви влакнести люспи на бял фон, разположени концентрично. Центърът типично не се разпуква на отделни люспи и е най-тъмен. Повърхността е гладка и суха. Диаметър до 12 cm.
Ламели Отначало бели, по-късно розово-сиви, розово-червени и накрая тъмнокафяви до почти черни. Гъсти и свободни от пънчето. Ръбът в началото е белезникав и е слабо назъбен. При нараняване слабо почервеняват.
Пънче Цилиндрично, понякога с разширена основа до бухалковидно. В някои случаи основата е стесняваща се. С ципест пръстен разположен в горната част. Бяло, но понякога с кафеникави люспи близо до основата. Повърхността е гладка над пръстена и влакнеста под него (често със зигзаговидни ивици) и почервенява след нараняване. Височина до 12 cm. Често се виждат къси бели ризоморфи произлизащи от основата на пънчето.
Пръстен Висящ, еднослоен или двуслоен. Горната повърхност е бяла и гладка или финонабраздена. Долната повърхност е влакнеста близо до пънчето и назъбена като зъбно колело близо до периферията. Тези зъбци често са оцветени кафяво като люспите на шапката.
Месо Бяло, но бавно порозовява под повърхността на пънчето и в горната му част, където се съединява с шапката. Сравнително крехко и чупливо, в основата — меко. Миризмата е слаба и неприятна, подобна на лъжливи трюфели (Scleroderma) или на Гребенеста сърнелка (Lepiota cristata). Вкусът е приятен.
Спори Споровият прашец е черно-кафяв. Спорите са елипсовидни, размери 5-7 х 3.5-4 μm.
Местообитание Широколистни и иглолистни гори и пасища. Плододава на групи през есента.
*Снимките показват екземпляри от находище в гора от елша (Alnus) в долината на р. Струмешница. Плодни тела са наблюдавани през месеците септември, октомври и ноември от 2014 г. до сега. Определението е на Борис Асьов.
Коментар Ядлива, но слабо позната гъба.
Сходни видове Agaricus impudicus се разпознава по окраската на шапката, по формата на пръстена, по цвета и почервеняването на ламелите и по отсъствието на значимо почервеняване в месото. Необичайната за печурка миризма е също добър ориентир.
Горската печурка (Agaricus sylvaticus), Печурката на Ланге (Agaricus langei) и Agaricus depauperatus са други видове печурки с кафяви шапки, но те имат почервеняващо месо.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 20 Юли, 2023 г.
Leave a Reply