Agrocybe praecox (Pers.) Fayod
семейство Strophariaceae
синоним Agrocybe gibberosa (Fr.) Fayod
У нас Пролетна гъба, Ранна ливадна гъба.
По света Spring agaric (английски), Agrocybe précoce (френски), Früher Ackerling (немски), Полёвка ранняя (руски).
Шапка Отначало изпъкнала, по-късно плоска с централна издатина. Кремава, бежова или бледожълта и обикновено по-светла по периферията. Повърхността е гладка. В сухо време се образуват пукнатини, които разделят кожицата на шапката на неправилни дялове. В пукнатините се вижда бяло месо. Ръбът е гладък или фино назъбен там, където се е отделило частичното покривало. Диаметър до 8 cm.
Ламели Първоначално кремави, но по-късно потъмняват до кафяви поради узряване на спорите. Гъсти, слабо прираснали към пънчето.
Пънче Цилиндрично, но със малко луковично разширение в основата, от което произлизат кореноподобни мицелни шнурове. На цвят кремаво, но по-светло от шапката. В горната си част с пръстен – остатък от частично покривало. Над пръстена често личат бразди. Височина до 12 cm.
Пръстен Нежен и нетраен, висящ. Често оцветен от падащите спори в кафяво. Разположен в горната част на пънчето.
Месо Бяло до кремаво. В областта на пънчето и по неговото протежение с тясна кухина. Има слаба брашняна миризма. Вкусът също е брашнян.
Спори Споровият прашец е кафяв. Спорите са с размери 8-9.5 х 4-5 μm.
Местообитание Расте поединично или на групи в гори, паркове и затревени места при наличие на богата на хумус почва. Среща се често през пролетта и по-рядко през лятото и есента. В превод от латински език “praecox” означава ранен.
Коментар Ядлива гъба. (Източници: №5,7,8,10)
Сходни видове Видът се определя сравнително трудно поради прилика с други видове Agrocybe, както и с много други гъби, при които ламелите покафеняват, като например различни видове печурки (Agaricus). Комбинацията от белези е ключова: кремавата шапка с тенденция към напукване, дългото пънче с нежен пръстен (макар и нетраен) и мицелни шнурове в основата, ламелите, които от кремави покафеняват, характерните миризма и вкус и периодът на поява.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 5 Март, 2019 г.
Leave a Reply