Amanita vaginata (Bull.) Lam.
семейство Amanitaceae (Мухоморкови)
У нас Сурогризка, Сива мухоморка, Бяла сурогризка.
По света Grisette (английски), Amanite vaginée (френски), Grauer Scheidenstreifling (немски), Поплавок серый (руски).
Плодно тяло При най-младите екземпляри с форма на яйце, обвито от бяло общо покривало.
Шапка Първоначално звънчевидна, по-късно плоска, до леко вдлъбната, с гърбица в центъра. Сива, сиво-кафява, бледосива или почти бяла. Повърхността, най-често гола, е гладка, суха или влажна. Само в редки случаи може да е покрита с едри, бели, парцалести остатъци от общо покривало. Ръбът е набразден. Диаметър до 10 cm. При вариетет Amanita vaginata var. alba шапката е чисто бяла, докато останалите белези са същите.
Ламели Бели, нагъсто разположени и свободни от пънчето.
Пънче Цилиндрично или слабо разширяващо се към основата, където е обхванато от остатъка от общото покривало (волва), без пръстен. Бяло или белезникаво. Гладко или покрито с фин рисунък. Височина до 18 cm.
Волва Бяла мембрана, с форма на издължена торбичка или калъф, обгръщаща основата на пънчето.
Месо Бяло или белезникаво. Тънко и много крехко, без специфични миризма и вкус. Не променя цвета си.
Спори Споровият прашец е бял. Спорите са кълбовидни с размер 9-12 μm.
Местообитание Широколистни и иглолистни гори, в низини и планини. Широко разпространена и често срещана гъба. Плододава поединично или на групи, като се среща от края на пролетта до есента (V-XI).
Коментар Ядлива само след продължителна термична обработка. Според някои автори не се препоръчва да се събира, поради възможността за объркване с опасни видове Amanita от неопитни гъбари. (Източници: №1,5,6,7,8,9,10)
Сходни видове Сурогризката, Amanita vaginata, е много широко разпространен и често срещан вид. Разпознава се по сивата шапка с гърбица в центъра, белите ламели, бялото пънче с гладка или почти гладка повърхност и отсъствието на пръстен. Волвата е бяла мембрана, без брадавици или допълнителни цветове, и като чорапче или торбичка обвива долната част на пънчето.
Amanita vaginata принадлежи към голяма и сложна група от видове в род Amanita, наричана секция Vaginatae или понякога като отделен род Amanitopsis. Общото при всички тези видове е отсъствието на истински пръстен, за разлика от пръстените при други видове Amanita. Някои видове подобни на Amanita vaginata от тази секция, с които може да се сбърка, са следните:
- Amanita mairei;
- Amanita argentea;
- Amanita huijsmanii;
- Amanita supravolvata;
- Amanita alseides;
- Amanita submembranacea;
- Amanita umbrinolutea;
- Amanita nivalis;
- Amanita lividopallescens;
- Amanita ochraceomaculata.
Списъкът не е изчерпателен. Някои от видовете в тази секция са описани съвсем скоро. Все още има предположения за съществуване на още неописани до момента видове.
Трябва да се споменат и някои силно отровни видове, с които Сурогризката може да се сбърка. Зелената мухоморка (Amanita phalloides) и Бялата мухоморка (Amanita verna) имат шапки с ненабразден ръб и пънчета с пръстени.
Текста подготвиха В. Занев и П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 21 Август, 2021 г.
Leave a Reply