Auriscalpium vulgare Gray
семейство Auriscalpiaceae
синоним Hydnum auriscalpium L.
У нас Обикновен аурискалпиум.
По света Еar-pick fungus (английски), Hydne cure-oreilles (френски), Ohrlöffelstacheling (немски), Аурискальпиум обыкновенный (руски).
Шапка Слабо изпъкнала до плоска, погледната отгоре – бъбрековидна. Отначало кафеникава, с тъмнокафяв център и по-светла, кремава периферия, по-късно изцяло кафяво-черна. Повърхността е суха и мъхеста. Ръбът е изправен, често с вълнообразен ход, и космат. Диаметър до 2 cm.
Спороносен слой Под формата на иглички по долната повърхност на шапката. Бели до кафеникави, гъсти.
Пънче Разположено странично спрямо шапката. Цилиндрично. Кафяво до черно, мъхесто. Височина до 6 cm.
Месо Тънко, но жилаво. Белезникаво до кафеникаво. Особени миризма и вкус липсват.
Спори Споровият прашец е бял. Спорите са с размери 4.5-5.5 x 3,5-4,5 µm
Местообитание В иглолистни или смесени гори върху опадали, гниещи шишарки. Тези шишарки често са заровени или покрити с шума или мъх. Най-често се среща върху борови шишарки (Pinus), но е възможно да се намери и върху шишарки на смърч (Picea abies) и дугласка ела (Pseudotsuga menziesii), като плододава поединично или на малки групи върху шишарката. Плодни тела се откриват целогодишно. Широко разпространен вид.
Природозащитен статус Видът е записан в Червения списък на гъбите и Червената книга на Република България с категория „Застрашен“ (EN). Повече информация можете да намерите в електронното издание на Червената книга.
Коментар Гъба с неизвестна ядливост и твърде жилаво месо.
Сходни видове Auriscalpium vulgare е лесно разпознаваема гъба благодарение на това, че расте върху шишарки. Върху шишарки растат и други ситни гъби, но този вид е единственият със спороносен слой състоящ се от иглички.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 3 Декември, 2022 г.
В рамките на месец/януари 2019/ в иглолистните /борови/масиви, около паметник „Създатели на българската държава“ в град Шумен,почти ежедневно имам срещи с тази красива гъба, появяваща се върху борови шишарки.Често по едно, но нерядко и повече плодни тела върху шишарка.