Bulgaria inquinans (Pers.) Fr.
семейство Phacidiaceae
У нас Няма име.
По света Black bulgar (английски), Bulgarie salissante (френски), Gemeiner Schmutzbecherling (немски), Булгария пачкающая (руски).
Местообитание Върху повалени широколистни дървета в горите, като дъб (Quercus), бук (Fagus), но и други. Дърветата обикновено са масивни и все още покрити с кора. Гъбата плододава на групи. Може да се открие целогодишно, но най-доброто време за наблюдение е през есента и началото на зимата. Видът е широко разпространен и добре познат в Европа. Някои западни автори дори описват вида като често срещан в техните страни. У нас беше съобщен за първи път съвсем скоро и изглежда не се намира толкова често.
М. Славова съобщи за Bulgaria inquinans от Ловен парк в град София (ноември 2019 г.) и от Люлин планина (юни 2020 г.).
Съобщение за откриването на вида в България: M. Slavova & B. Assyov. „A contribution to thе Bulgarian larger ascomycetes“ – Дванадесета научна конференция „Екологията – начин на мислене“, 1 ноември, 2020 г., Пловдив.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Характеристика на Bulgaria inquinans е отделянето на черни спори. Това може да се провери при допир на черния химениален слой с пръст, при което остава черна следа. При докосване на плодните тела на Exidia truncata и други видове Exidia това не се случва.
Последна редакция на pavel от 22 Декември, 2024 г.
Шуменско плато 14.11 2024