Calvatia candida (Rostk.) Hollós
семейство Agaricaceae (Печуркови)
У нас Няма име.
По света Головач белый (руски).
Спори Споровият прашец е жълтеникаво-кафяв или кафяв. Спорите са кълбовидни, с размери 4-5 μm, с орнаментация от малки брадавици.
Местообитание Сред треви на открити, сухи и песъчливи места. Плододава поединично или на малки групи през лятото и есента. Рядък вид.
Показаните снимки са от брега на р. Дунав при с. Арчар (Видинско). По данни на БАН видът е намерен и в региона на източна Стара планина.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Calvatia candida е пърхутката, която може да се познае по местообитанието, по разпадането на горната част на обвивката след узряване, по жълто-кафявата спорова маса и по кореноподобния шнур в основата. Плодните тела достигат диаметър около 5-6 cm, което позволява лесно разграничаване от по-едрите видове Calvatia gigantea (Гигантска пърхутка) и Calvatia utriformis (Полска пърхутка). Calvatia fragilis може да се открие покрай C. candida, но има лилава спорова маса. Calvatia excipuliforme (Главеста пърхутка) има високи плодни тела и шипчета съставящи външната обвивка.
Бърз преглед на микроскопичните белези позволява лесно определяне при съмнение. Капилицият се състои от тънкостенни нишки разделени от множество септи. Тъй като връзката в септите е слаба, нишките се разделят лесно на отделни отсечки.
Lycoperdon radicatum (синоним Bovistella radicata) е рядък вид с близък външен вид и подобна екологична характеристика. Има яйцевидни спори с дълги опашки и разклонен капилиций от типа Bovista, тоест с много дебели нишки, които се разклоняват в множество по-тънки нишки.
Последна редакция на pavel от 10 Юли, 2023 г.
Leave a Reply