Calvatia excipuliformis (Scop.) Perdeck
семейство Agaricaceae (Печуркови)
синоним Lycoperdon excipuliforme (Scop.) Pers.
У нас Главеста пърхутка.
По света Pestle puffball (английски), Calvatie en coupe (френски), Beutel-Stäubling (немски), Головач продолговатый (руски).
Плодно тяло Крушовидно или бухалковидно. Състои се от горна част с кълбовидна или овална форма и долна част, наподобяваща пънче, която е по-тясна, но силно издължена. Има външна обвивка представена от ситни, групирани шипчета и ципеста вътрешна обвивка. Отвътре, в горната част се намира спороноснен слой (глеба), а в долната часта – стерилна основа. Цветът варира от сивкав до бежов, вътрешността е бяла. Височина до 20 cm и диаметър до 15 cm.
При застаряване глебата пожълтява и покафенява и започват да се отделят кафеникави спори през разпадащата се външна обвивка. Покафенелите остатъци от гъбата остават дълго време в това състояние и отделят спори.
Спори Споровият прашец е кафяв. Спорите са кълбовидни, шипчести, с размери 4.0-5.3 μm.
Местообитание Покрайнините на гори, но също понякога по пасища и на открити места. Расте в края на лятото и през есента поединично или на групи. Останки от гъбата се срещат през цялата година. Често срещан вид в някои райони.
Коментар Ядлива, докато гъбата е млада и вътрешността (глебата) е чисто бяла на цвят. (Източници: №5,7,8,9,12)
Сходни видове Главестата пърхутка е сравнително лесно разпознаваем вид поради едрия размер и височината. Има други видове пърхутки покрити със ситни шипчета, с които може да се обърка, като Lycoperdon molle (Мека пърхутка) и други видове Lycoperdon. Зрелите плодни тела при тях изпускат спори през кръгъл отвор и не се разпадат по начина на Calvatia excipuliformis.
Calvatia utriformis (Полска пърхутка) се среща в подобни местообитания. Има къса и широка основа и обвивка с едри брадавици.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 5 Ноември, 2022 г.
Leave a Reply