Cortinarius magicus Eichhorn
семейство Cortinariaceae (Паяжинници)
У нас Няма име.
По света Elfenring-Klumpfuss (немски), Паутинник волшебный (руски).
Шапка Отначало полукълбовидна, после плоско-изпъкнала. Маслиненозелена, по-късно кафява или охренокафява. С множество тъмни радиални ивици подредени радиално. Повърхността е гладка и суха или слузеста. Редовно се намират бели парацалчета от общо покривало. Ръбът е слабо подвит отначало, после се изправя и носи влакна от кортина. Диаметър до 12 cm. При накапване на калиева основа (KOH) покафенява.
Ламели Синьо-виолетови, по-късно избледняват и придобиват кафеникави оттенъци. Гъсти или умерено гъсти и прираснали.
Кортина Под формата на бледовиолетови или белезникави влакна опънати между ръба на шапката и пънчето. Обилна.
Пънче Цилиндрично, в долната част с широка или слабо изразена, отстояща базална луковица. Бледовиолетово в горната част, надолу преминава в белезникаво, а в основата – често с охрени петна. Покрито с влакнести остатъци от кортината, които при застаряване се оцветяват ръждиви от спорите. Височина до 12 cm. Повърхността на базалната луковица има кафеникава реакция с калиева основа.
Месо Белезникаво, но с бледовиолетови участъци в пънчето и охрени петна в основата. Миризмата е землиста. Вкусът е неопределен. След капване на калиева основа реакцията е кафеникава.
Спори Споровият прашец е ръждивокафяв. Спорите са широкоелипсовидни, с размери 6.5-8 x 4.5-5.5 µm (по Jeppesen & Frøslev) и покрити с брадавици.
Местообитание В букови (Fagus) и други широколистни гори. Плододава на групи през лятото и есента.
Коментар Гъба с неизвестна ядливост.
Сходни видове Cortinarius magicus е паяжинник от подрод Phlegmacium и се отличава с маслиненозеленикава шапка с тъмни, радиални ивици, синкаво-виолетови ламели и базална луковица с добре изразена форма на обратен конус. По-развити шапки стават кафяви, а пънчето се покрива с ръждив споров прашец. Има сравнително малки спори за паяжинник от тази група.
Cortinarius glaucopus (Ръждивооранжев паяжинник) е близък вид с подобна ивичеста шапка, но оцветена оранжево-кафеникава. Среща се в иглолистни гори. Описаният в литературата вариетет с маслиненозелена шапка, Cortinarius glaucopus var. olivaceus, изглежда неразличим от C. magicus.
Текста подготви П. Неделев.
Наблюдения
23.8.2020 | х. Копрен, Чипровска планина | Букова гора (Fagus) | П. Неделев |
28.10.2020 | ПП Врачански балкан | Буково-габърова гора (Fagus, Carpinus) | П. Неделев |
Последна редакция на pavel от 9 Декември, 2020 г.
Leave a Reply