Cuphophyllus radiatus (Arnolds) Bon
семейство Hygrophoraceae
синоним Hygrocybe radiata Arnolds
У нас Няма име.
По света Slender waxcap (английски), Hygrophore à marge striée (френски), Radialgestreifter Ellerling (немски).
Местообитание Планински ливади сред ниски треви и мъхове. Плододава поединично или на групи. Среща се във влажно време през лятото. Вероятно рядък вид.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Cuphophyllus radiatus може да се разпознае по шапката с влакнест до влакнесто-люспест център и белезникавите до сивкави ламели. Откакто е описан от Arnolds през 1989 г., този вид е рядко изобразяван в европейската литература и съответно е почти непознат. Cuphophyllus roseascens описан от Ludwig и Svensson през 2004 г. също има люспици в центъра на шапката, но се описва с изразен розов оттенък на шапката. Съществува вероятност C. radiatus и C. roseascens да са един вид.
Наблюденията ни върху плодни тела от двете находки описани тук сочат, че този вид е силно изменчив. Оцветяването и окраската на шапката се влияят от метеорологичните условия. Едно плодно тяло може да изглежда съвсем различно в рамките на няколко дни. Във влажно време свежите шапки са полупрозрачни, сивкави или кафеникави с тъмен център, докато в сухо време и престояване стават непрозрачни, радиално влакнести и лъскави, оцветени сиви или дори розовеещи.
Cuphophyllus canescens има сиво-синкава шапка с гладка, напрашена повърхност. Този много рядък вид е познат от няколко страни в северна Европа.
Cuphophyllus colemannianus има червеникаво-кафява шапка с гладка повърхност.
В алпийски или арктически хабитати в Европа се среща Cuphophyllus cinerellus. Cuphophyllus comosus е скоро описан вид от торфища във Франция. И двата вида имат влакнесто-люспести шапки.
Cuphophyllus flavipes и Cuphophyllus lacmus имат шапки с напълно гладка повърхност.
Текста подготви П. Неделев.
Наблюдения
7.6.2020 | с. Говедарци, Рила | Планинска ливада | П. Неделев |
21.6.2020 | с. Дивчовото, Тетевенски балкан | Планинска ливада | П. Неделев |
Последна редакция на pavel от 19 Март, 2021 г.
Leave a Reply