Disciseda bovista (Klotzsch) Henn.
семейство Agaricaceae (Печуркови)
У нас Няма име.
По света Großer Scheibenbovist (немски), Тарелочница порховковидная (руски).
Спори Споровият прашец е кафяв. Спорите са кълбовидни, с диаметър 5.5-8 μm, покрити с шипчета с височина достигаща 1 μm.
Местообитание Пасища, степи и сухи тревни съобщества в низините, особено на места с песъчлива почва. Плододава поединично или на групи от пролетта до есента, но зрелите плодни тела са трайни и се откриват целогодишно. Търкалят се свободно и биват настъпвани от преминаващ добитък. Видът е широко разпространен в континентална Европа в подходящи местообитания.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Disciseda bovista се различава трудно от други видове Disciseda без помощта на микроскоп. Disciseda candida образува по-ситни плодни тела (диаметър около 1-1.5 cm) в сравнение с D. bovista (2-3 cm) и има по-ситни спори. Disciseda verrucosa има едри спори с орнаментация от шипчета превишаваща 1.5 μm. Disciseda hyalothrix има спори с дълъг стеригмален остатък (опашка), за разлика от останалите видове, при които такъв остатък не се вижда или е съвсем къс. Този род не е изследван обстойно. Както се вижда, някои от видовете могат да се различат на базата на само един белег.
Последна редакция на pavel от 3 Март, 2024 г.
Leave a Reply