Floccularia luteovirens (Alb. & Schwein.) Pouzar
семейство Incertae sedis (неясно)
синоними Floccularia straminea (P. Kumm.) Pouzar, Armillaria luteovirens (Alb. & Schwein.) Sacc
У нас Няма име.
По света Tricholome jaune-vert (френски), Schwefelgelber Schuppenritterling (немски), Флоккулярия соломенная, Армиллярия желтовато-зеленая (руски).
Спори Споровият прашец е бял. Спорите са елипсовидни, с размери 6-9 x 4.5-5 μm (по Laessoe & Petersen).
Местообитание Тревни съобщества в низините. В литературата се описва като обитаващ хабитати подобни на степи, особено в сухи, топли и варовити райони. Има съобщения за находки в съседство с гори и не е изключена връзка с дървесни видове. Расте върху почва. Плододава поединично или на групи от пролетта до есента. Рядък вид в България и в Европа.
*Показаната находка на Елена Крумова е от поляна в близост до храсти и гора от черен бор в гр. Сливница, 9-13 октомври 2020 г.
*Иван Кубански също намира вида в началото на гора от бряст, акация, орех, топола, дървесен бъз (без иглолистни) в с. Голям дол, Старозагорска област, 12 ноември 2020 г.
*Моника Славова и компания срещат вида в с. Обел, Благоевградска област, май 2014 г.
Коментар Слабо позната гъба с неизяснена ядливост.
Сходни видове Макар да се среща рядко, Floccularia luteovirens се разпознава лесно по влакнесто-люспестите шапка и пънче и по местообитанието. Трябва да се отбележи, че характерният жълт цвят на свежите плодни тела се губи с времето. Floccularia rickenii е близък вид с брадавичести люспи и по-малки спори.
Едролюспестата мухоморка (Amanita vittadinii) има бяло плодно тяло без жълти петна и образува широк, висящ пръстен.
Последна редакция на pavel от 12 Декември, 2020 г.
Leave a Reply