Geastrum hungaricum Hollós
семейство Geastraceae
У нас Няма име.
По света Ungarischer Erdstern (немски).
Спори Споровият прашец е тъмнокафяв. Спорите са кълбовидни, с диаметър 4.3-5.6 μm, покрити с ниски брадавици или почти гладки.
Местообитание На открити места върху суха, песъчлива почва. Плододава на групи през зимата. Рядък вид.
Видът е описан в началото на 20-и век от Унгария. Познатите находища на вида са най-многобройни в тази страна. Намерен е също в Австрия, Словакия, Чехия, Полша, Германия, Испания, Русия, Казахстан, Монголия и Япония. Болшинството от европейските находки са в хабитата от тип „Панонски пясъчни степи“ (№6260 по Натура 2000). (Източник: The Global Fungal Red List Initiative)
*Показани са екземпляри намерени върху пясъчни дюни на брега на р. Дунав в района на с. Добри дол, област Монтана, януари 2023 г.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Geastrum hungaricum е земна звезда с най-малките плодни тела в Европа. Диаметърът на развитите плодни тела е едва 1-2 cm. Тъй като звездата е хигроскопична, в сухо време лъчите се извиват към споровата торбичка и плодното тяло се свива допълнително. При този вид перистомата е ненабраздена и ясно очертана с кръг.
Близки видове са Geastrum corollinum, Geastrum floriforme и Geastrum kotlabae, но техните плодни тела не са толкова ситни.
Последна редакция на pavel от 28 Януари, 2023 г.
Leave a Reply