Gyroporus castaneus (Bull.) Quél.
семейство Gyroporaceae
У нас Кестенява манатарка, Кестенка.
По света Chestnut bolete (английски), Bolet châtain (френски), Hasen-Röhrling (немски), Гиропорус каштановый (руски).
Шапка Първоначално полукълбовидна, после се разраства до изпъкнала. Кестенокафява, суха, не променя цвета си при одраскване. До 10 cm в диаметър.
Тръбички Първоначално белезникави, после кремави до сламеножълти. Не променят цвета си при излагане на въздух.
Пънче Цилиднично или бухалковидно, кухо, чупливо. Повече или по-малко гладко, почти еднакво на цвят с шапката.
Месо Белезникаво, непроменящо цвета си при излагане на въздух. Миризма и вкус неопределени.
Спори С размери 8–11 × 5–6 μm.
Местообитание Широколистни и иглолистни гори – образува микориза предимно с дъбове (Quercus), но също и с бук (Fagus), кестен (Castanea) и бреза (Betula). Широко разпространен вид в Европа.
Автор на описанието Б. Асьов. Текста от английски език преведе П. Неделев. Оригиналната версия и допълнителни снимки може да намерите в сайта за манатаркови гъби boletales.com.
Коментар на manatarka.org Добра ядлива гъба. (Източници: №1,2,5,7,12) Според Marcel Bon, ядливостта е спорна, позовавайки се на отравяния, останали необяснени. (Източник: №11)
Сходни видове В Европа се среща още един вид Gyroporus с подобен вид – Gyroporus ammophilus. Този вид е открит на атлантическия бряг на Испания, Франция и Португалия и расте в гори с пясъчни почви. Има съобщения за предизвикване на стомашно-чревно отравяне при консумацията на този вид.
Кестенявата манатарка също може да бъде сбъркана с различни видове Xerocomus. Един от тях, Канеленокафявата манатарка (Imleria badia), също има кафяви шапка и пънче и кремави до жълти пори. Посиняването на порите при натиск е много характерна особеност на този вид.
Галерия Разгледайте допълнителни снимки в галерията.
Последна редакция на pavel от 3 Март, 2019 г.
Leave a Reply