Leucoagaricus pilatianus (Demoulin) Bon & Boiffard
семейство Agaricaceae (Печуркови)
У нас Няма име.
По света Lépiote de Pilát (френски), Rosabrauner Egerlingsschirmling (немски), Белонавозник Пилата (руски).
Местообитание Расте в гористи местности и паркове в равнините. Плододава поединично или на групи през есента. Рядък вид.
Мария Лачева споменава за няколко находки в публикация от 2014 г. (New data for Leucoagaricus and Leucocoprinus (Agaricaceae) in Bulgaria, M. Lacheva, Agricultural Science and Technology, vol. 6, no. 1, 2014)
*Показани са плодни тела от гр. Козлодуй в Ботев парк. Хабитатът е на брега на р. Дунав и е създаден изкуствено. Включва разнообразни дървета: топола (Populus), конски кестен (Aesculus), туя (Platycladus), чинар (Platanus), бяла акация (Robinia), дървовиден бъз (Sambucus), липа (Tilia), чашкодрян (Euonymus), джанка (Prunus) и други.
Коментар Гъба с неизвестна ядливост.
Сходни видове Leucoagaricus pilatianus има червеникаво-кафява или кафява кадифена шапка, гола и често напукана. Характеризира се с поява на розови-червени тонове по наранените части, които не са особено силни и скоро избледняват напълно. Всички части позеленяват под въздействие на амонячен разтвор, което отрежда вида към групата видове в секция Piloselli. Има няколко описани вида в Европа, но всички се наблюдават рядко. Като цяло, тази група е твърде слабо изследвана.
Leucoagaricus badhamii има шапка с кафяв център и по-бледа периферия. Повърхността се напуква на люспи. Всичко части при нараняване стават яркооранжево-червени и трайно потъмняват.
Leucoagaricus pseudopilatianus е описан от италиански и испански миколози и се различава от L. pilatianus, по това че хифите в кожицата на шапката са цилиндрични и със заоблени върхове, вместо изтъняващи.
Leucoagaricus cupresseus е вид описан от Калифорния в асоциация с едроплоден кипарис (Cupressus macrocarpa). Съобщен е също във Франция от плантации на кипариса.
Leucoagaricus croceovelutinus има силна червено-кафеникава промяна на месото след нараняване. Няма ясна зелена реакция с амоняк.
Leucoagaricus babosiae, Leucoagaricus jubilaei, Leucoagaricus brunneolilacinus, Leucoagaricus bohusii и Leucoagaricus gaillardii са други видове от тази група.
Последна редакция на pavel от 17 Ноември, 2021 г.
Leave a Reply