Phylloporus pelletieri (Lév.) Quél.
семейство Boletaceae (Манатаркови)
синоними Phylloporus rhodoxanthus sensu auct. eur., Xerocomus pelletieri (Lév.) Bresinsky & Manfr. Binder
У нас Обикновен филопорус.
По света Golden-gilled bolete (английски), Phyllopore de Pelletier, Phyllopore d’Europe (френски), Europäisches Goldblatt (немски).
Местообитание Широколистни и смесени гори. Срещали сме този вид в букови и габърови гори (Fagus, Carpinus) в планините (ПП Врачански Балкан, Чипровска планина). Б. Тодоров съобщи за находка от Рила в смърчово-елова гора, с предполагаемо наличие на издънки на бук. Плододава най-често поединично, като сезонът е през лятото и есента. Счита се за рядък вид. Изглежда предпочита гори, които са стари и сравнително запазени от човешка намеса. Богатото видово разнообразие и присъствието на други редки гъби е характерно за местообитанията на P. pelletieri.
Природозащитен статус Видът е записан в Червения списък на гъбите и Червената книга на Република България с категория „Застрашен“ (EN). Повече информация можете да намерите в електронното издание на Червената книга.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Phylloporus pelletieri е манатаркова гъба, макар че спорообразуващият слой се състои от ламели вместо тръбички. Погледнати отгоре, плодните тела наподобяват манатарки от родовете Xerocomus и Xerocomellus, но наличието на ламели е достатъчно за да се разграничи от тях. Този вид е единствен от рода си в Европа.
Последна редакция на pavel от 11 Август, 2024 г.
Leave a Reply