Piptoporus betulinus (Bull.) P. Karst.
семейство Fomitopsidaceae
синоним Polyporus betulinus (Bull.) Fr.
У нас Брезова праханова гъба, Брезова пореста гъба.
По света Birch polypore, Razor strop fungus (английски), Polypore du bouleau (френски), Birkenporling (немски), Трутовик берёзовый (руски).
Плодно тяло Под формата на бъбрековидна възглавничка, прикрепена чрез късо пънче за ствола на дървото-приемник. Горната повърхност е покрита с гладка бяла кожица, която постепенно потъмнява до сиво-златисто. Кожицата е често напукана и лесно се отстранява.
Спороносен слой Състои се от безбройни тръбички със ситни, кръгли пори, отварящи се върху долната повърхност. Порите отначало са бели, по-късно белезникави, до кафяви.
Месо Бяло, плътно, гуместо, с приятна миризма и леко горчив вкус.
Спори Спорите са цилиндрични до елипсовидни с размери 4.5-6 х 1.3-1.5 μm.
Местообитание Паразитира целогодишно, изключително върху брези (Betula), като причинява кафяво гниене. Едногодишна гъба.
Коментар Условно ядлива в млада възраст, но не се препоръчва заради горчивия си вкус. (Източници: № 5,13,14) Това е една от двете гъби, които леденият човек Йоци – 5000-годишната мумия, намерена в Тирол, е носил със себе си. Това може да се обясни с факта, че в миналото сушена Брезова пореста гъба се е използвала за запалване на огън и като абразивен материал за заточване на остриета. Според Уикипедия, Piptoporus betulinus притежава противовъзпалителни и антибактериални свойства. Използва се в традиционната медицина на много народи – например за кръвоспиране и като пластири за стъпалата. (Източник: № 14)
Текста подготви В. Занев.
Галерия Разгледайте допълнителни снимки в галерията.
Последна редакция на pavel от 13 Март, 2016 г.
Leave a Reply