Polyporus arcularius (Batsch) Fr.
семейство Polyporaceae
У нас Няма име.
По света Spring polypore (английски), Weitloecheriger Stielporling (немски), Трутовик вазоподобный (руски).
Шапка Отначало слабо изпъкнала, по-късно плоска или слабо фуниевидна. На цвят кремава и покрита с кафеникави люспи, разположени най-гъсно в центъра. Ръбът първоначално е подвит, но скоро след това се изправя. По ръба се намират стърчащи власинки. Диаметър до 5 cm. Със стареенето пожълтява или потъмнява.
Тръбички Бели, плитки и низбягващи спрямо пънчето. Порите са полигонални, широки и издължени в посока от центъра към ръба на шапката.
Пънче Цилиндрично или слабо разширено в основата. Дължината обикновено е близка до диаметъра на шапката – 5 cm. Кремаво до кафеникаво и мъхесто. Централно разположено спрямо шапката.
Месо Бяло. Тънко, но жилаво и еластично. Миризмата е гъбена, но няма особен вкус.
Спори Споровият прашец е бял. Спорите са цилиндрични, с размери 7-10 х 3-4 μm.
Местообитание Среща се през пролетта върху мъртва широколистна дървесина – обикновено стари клони, паднали по земята. Може да се срещне в горите и на открити места, навсякъде, където са попаднали случайно мъртви клони. Плододава на групи и се намира често от гъбари, търсещи смръчкули (като Обикновената смръчкула – Morchella esculenta) по същото време на годината.
Коментар Неядлива. (Източници: №9,13,15)
Сходни видове Гъбата се разпознава лесно поради особеностите в местообитанието и периода на растеж, но и по власинките по ръба на шапката и широките, полигонални и издължени пори. Късният полипорус (Polyporus brumalis) е сходен вид, но има по-тъмно оцветена шапка.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 2 Май, 2017 г.
Leave a Reply