Ramaria formosa (Pers.) Quél.
семейство Gomphaceae
У нас Красива коралка, Трицветна коралка, Трицветен корал, Козя брада, Отровен корал.
По света Salmon coral (английски), Ramaire jolie (френски), Dreifarbige Koralle (немски), Рамария красивая (руски).
Плодно тяло Кораловидно, с дебела или тънка основа и дълги, отвесни и разклоняващи се клонки, умерено гъсти, завършващи с назъбени връхчета. Основата е бяла, клончетата са бледорозови до розови, а връхчетата са жълтеникави. Цветовете се запазват с развитието, накрая слабо избледняват. Повърхността на клонките е гладка. Височина до 15 cm.
Месо Белезникаво, след нараняване слабо порозовява. Дебело, твърдо и плътно. Миризмата е слаба, неопределена. Вкусът е неопределен, до слабо горчив по връхчетата. С железен (II) сулфат всички части потъмняват (синкаво-зелено).
Споров прашец Цветът е жълт.
Микроскопични белези Спорите са елипсовидни, с размери 8.5-15.0 х 4.3-6.4 μm и средни Q-стойности 2.0-2.3 (по Gannaz). Повърхността е орнаментирана с брадавици. Хифите имат кламп връзки.
Местообитание Широколистни гори, особено букови (Fagus). Микоризен вид, плододава върху почва поединично или на групи. Сезон – лято и есен.
Коментар Тази коралка е известна като отровна. (Източници: №2,3,5,6,8,9,10,13,15,16,17,20,23) Предизвиква стомашно-чревно разстройство.
Сходни видове Красивата коралка е един добър пример, че не всички коралки са безопасни за консумация. Не бива да се бърка с познати ядливи видове: Златистожълта коралка (Ramaria aurea), Сярножълта коралка (Ramaria flava) и Червеновърха коралка (Ramaria botrytis). При коралките за точно определяне се набляга върху белези видими с микроскоп. Освен срещаните в популярната литература видове има още десетки слабо познати. Различаването им единствено по цвят или по хабитат не е достатъчно и крие риск да се сбъркат с видове с неизяснена ядливост. Затова събирането на коралки за трапезата не се препоръчва.
Най-важната характеристика на Красивата коралка е трицветното оцветяване изразяващо се в бяла основа, розови клонки и жълти връхчета. Важни са също местообитанието и микроскопичната картина. R. formosa има сравнително дебели спори и клампи. Има няколко близки вида, също с трицветно оцветяване и дори по-наситени цветове: Ramaria subbotrytis от широколистни гори, особено дъбови, Ramaria fagetorum от букови гори, Ramaria ignicolor от иглолистни гори и Ramaria neoformosa. Всички те са без клампи. Тази група е слабо проучена и с противоречиви тълкувания в книгите. Възможно е да се окаже, че някои от имената са синоними.
Ramaria flavescens е вид, при който жълтият цвят на клонките и връхчетата преобладава, а розовият оттенък се появява едва при развити плодни тела. При него също се намират клампи.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 14 Април, 2021 г.
Leave a Reply