Rhodotus palmatus (Bull.) Maire
семейство Physalacriaceae
У нас Набръчкана прасковка.
По света Wrinkled peach (английски), Rhodote palmé (френски), Orangerötlicher Adernseitling (немски), Родотус дланевидный (руски).
Местообитание В гори върху мъртва дървесина на различни широколистни дървета, особено брястове (Ulmus). Плододава поединично или на кичури. Сезонът е през есента и началото на зимата. Видът има малко на брой съобщения от България и изглежда рядък. Има широко разпространение в Европа, като е включен в червените списъци на редица страни. Познат е също в Азия и Северна Америка.
К. Ризов намира плодни тела върху паднал дънер на широколистно дърво по поречието на р. Камчия, Варненско, ноември 2015 г.
М. Славова намира вида на три места: р. Камчия, с. Баня (област Бургас) и р. Велека в Странджа. Вероятно и на трите места върху бряст, макар да присъстват други дървета като тополи и ясени. Сниманите екземпляри са намерени през октомври 2021 г.
По данни на БАН видът е намерен във Витошки район.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Rhodotus palmatus се разпознава лесно по набръчканата розова шапка, розовите прираснали ламели и плододаването върху дърво. Възможни са известни вариации, например в наситеността на розовия цвят и количеството на бръчки по шапката.
Pluteus aurantiorugosus има оранжево-червена шапка и свободни от пънчето ламели. Сравнете R. palmatus и с други пънчушки и припънки.
Последна редакция на pavel от 28 Февруари, 2022 г.
Тези на снимката са намерени в балтата на река Камчия през 2015 година.