Russula amoenolens Romagnesi
семейство Russulaceae (Гълъбки)
У нас Няма име.
По света Camembert brittlegill (английски), Russule à odeur de topinambour (френски), Camembert-Täubling (немски).
Шапка Дълго време полукълбовидна, накрая почти плоска, но остава вдлъбната в центъра. Сива, сиво-кафеника, понякога кафяво-черна в централната част. Повърхността е суха и финонабръчкана, във влажно време – мазна и лигава. Ръбът е набразден и изправен. Кожицата се обелва до половината от разстоянието до центъра. Диаметър до 6 cm.
Ламели Бледокремави, с кафеникави петна след нараняване. Умерено гъсти, частично прираснали или прираснали и чупливи.
Пънче Цилиндрично или слабо разширено в основата. Бледосиво. Височина до 5 cm. Има изразена положителна реакция с гваякова тинктура (на десетата секунда).
Месо Бяло. Тънко, крехко. Вкусът е подчертано лютив. Миризмата е слаба, но сложна и бива описвана в литературата по разнообразни начини: сперматична, на сирене камамбер, на артишок, на сварени ракообразни, на Russula amoena, Lactifluus volemus и други.
Спори Споровият прашец е кремав. Спорите са с размери 6.4-8.4 х 5-6.3 μm. Орнаментирани са със ситни шипчета, между които се виждат малко на брой връзки.
Местообитание Широколистни и иглолистни гори, главно в низините. Плододава поединично или на групи през есента.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Видовото име на Russula amoenolens произлиза от особената миризма, която е характерна и отличителна за вида. Важни белези са също сиво-кафеникавият цвят на шапката, сивкавото пънче без оцветена основа и лютивият вкус.
Russula sororia има сходни цветове и лютив вкус, но плодните тела са двойно по-едри и месести. Гваяк може да се използва за разделяне на двата вида. Реакцията е отрицателна при R. sororia.
Russula pectinata според Sarnari е вид гълъбка с неясен статут поради различни интерпретации и вероятно повечето от тях се отнасят именно за R. amoenolens. Това е гълъбка, която често бива описвана с лютив вкус и преобладаващо охреножълт цвят на шапката.
Други близки видове от тази група, като Russula praetervisa, Russula insignis и Russula hortensis, имат нелютиво месо.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 12 Март, 2023 г.
Leave a Reply