Russula anatina Romagnesi
семейство Russulaceae (Гълъбки)
У нас Няма име.
По света Russule plume de canard (френски), Graugrüner Reiftäubling (немски).
Шапка Отначало полукълбовидна, но скоро плоска с плитка вдлъбнатина в центъра. Сиво-зеленикава, понякога с розово-кафеникави участъци, често неравномерно оцветена. Повърхността е гладка и влажна или суха, при изсъхване често ситно напукана по периферията. Ръбът е изправен и ненабразден, но къси бразди се появяват при стари екземпляри. Кожицата се обелва до една трета от центъра. Диаметър до 10 cm.
Ламели Отначало бели, по-късно кремави. Гъсти, прираснали и чупливи.
Пънче Цилиндрично или изтъняващо в основата. Бяло. Повърхността е почти гладка. Височина до 8 cm. Има слаба положителна реакция с гваяков разтвор (на десетата секунда).
Месо Бяло. Умерено твърдо, трошливо. Миризмата е слаба, неопределена. Вкусът е приятен и нелютив.
Спори Споровият прашец е кремав. Спорите са с размери 5.8-8 x 4.8-6 μm. Притежават орнаментация от изолирани брадавици, с редки, къси връзки. Височина на брадавиците до 0.8 μm.
Местообитание Дъбови гори (Quercus). Изглежда предпочита горските граници и просветлени гори в райони с варовик. Плододава поединично или на групи през лятото и есента. Разпространението на вида в България не е изяснено, вероятно не е често срещан вид.
Коментар Ядлива, но твърде слабо позната гъба. (Източник: №9) Други автори считат гъбата зе неядлива. (Източници: №18)
Сходни видове Този вид гълъбка е труден за определяне. Принадлежи към секция Griseinae, група от видове при които преобладават сивите и зелените цветове. Russula anatina има шапка с изменчиви цветове и показва напукване на кожицата в някои условия. Има нелютив вкус на месото, кремав споров прашец и расте в дъбови гори. Не може да се разчита единствено на напуканата повърхност за разпознаване на R. anatina.
Шапката на Russula parazurea в сухо време също може да се напука по периферията. Този вид има изменчиво оцветяване, но преобладават сиво-зеленикави екземпляри. Среща се в асоциация с разнообразни дървета. Лесно се разграничава от R. anatina с микроскоп по различната спорова орнаментация (множество връзки).
Други видове Griseinae, като Russula medullata и Russula ochrospora отделят по-тъмен споров прашец. Тревистозелената гълъбка (Russula aeruginea) и Russula atroglauca растат с иглолистни дървета и брези, обикновено в планински местообитания. Russula pseudoaeruginea, вид със зелена шапка познат от седиземноморския регион, има частично омрежени спори и косъмчета с издължени, изтъняващи терминални елементи. Russula ilicis, вид асоцииращ с вечнозелени дъбове, има омрежени спори и различна структура на косъмчетата.
Други гълъбки, като Сиво-виолетовата гълъбка (Russula cyanoxantha), Сиво-червената гълъбка (Russula heterophylla) и Кафяво-виолетовата гълъбка (Russula vesca) също могат да се напукат в някои условия. При съмнение тези три вида могат да се различат от R. anatina по белия споров прашец.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 7 Април, 2024 г.
Leave a Reply