Russula fellea (Fr.) Fr.
семейство Russulaceae (Гълъбки)
У нас Жлъчна гълъбка.
По света Geranium brittlegill (английски), Russule de fiel (френски), Gallen-Täubling (немски), Сыроежка желчная (руски).
Шапка Отначало полукълбовидна, по-късно изпъкнала, накрая плоска и вдлъбната в центъра. Кремаво-охрена, с по-тъмен център, понякога с кафеникави петънца и по-светла до бяла периферия. Повърхността е гладка, лепкава и лъскава. Ръбът е изправен, при застарявне – набразден. Кожицата се обелва до половината от разстоянието до центъра. Диаметър до 9 cm.
Ламели Бледокремави до бледоохрени. Гъсти, прираснали и чупливи.
Пънче Цилиндрично или слабо бухалковидно. Бледокремаво до бледоохрено. Повърхността е гладка и напрашена. Височина до 6 cm.
Месо Бяло до бледоохрено, плътно и сравнително твърдо в началото. Миризмата е приятна, наподобяваща здравец или мушкато. Вкусът е подчертано лютив.
Спори Споровият прашец е бял. Спорите са с размери 8-9.5 x 6-7 μm. Орнаментирани са с шипчета, свързани помежду си с мрежа.
Местообитание Букови гори (Fagus). По литературни данни е възможно да се срещне и в иглолистни гори. Плододава поединично или на групи през лятото и есента. Широко разпространен и често срещан вид в своето местообитание.
Коментар Неядлива.
Сходни видове Russula fellea се разпознава лесно по местообитанието, по кремаво-охрения цвят на шапката, по светлите (не бели) ламели и пънче, по особената миризма и силно лютивия вкус на месото.
Russula farinipes също расте в букови гори и има подобен цвят на шапката. Този вид има бели и по-редки ламели и тънко, издължено пънче.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 28 Юни, 2019 г.
Leave a Reply