Russula grisea (Pers.) Fr.
семейство Russulaceae (Гълъбки)
синоним Russula palumbina Quél.
У нас Сива гълъбка.
По света Russule grise, Russule gorge de pigeon (френски), Tauben-Täubling (немски), Сыроежка серая (руски).
Шапка Отначало кълбовидна, по-късно изпъкнала и накрая плоска, често с плитка вдлъбнатина в центъра. Виолетова, синкаво-сива, зеленикаво-сива или комбинация от тези цветове. С възрастта избледняваща в центъра до кремава. Понякога с охрени петънца. Повърхността е гладка и суха. Кожицата се обелва до две-трети от разстоянието до центъра. Ръбът е изправен и ненабразден или слабо набразден при старите екземпляри. Диаметър до 12 cm.
Ламели Отначало бели, по-късно кремави, често с виолетово оцветяване близо до ръба на шапката. Гъсти, прираснали до частично прираснали и чупливи.
Пънче Цилиндрично, понякога разширено в основата или в горната част. Бяло, но често с бледовиолетови нюанси. Височина до 8 cm.
Месо Бяло. Под кожицата на шапката – бледовиолетово. Плътно и сравнително твърдо. С приятни миризма и вкус. Реагира с железен сулфат и се оцветява оранжево.
Спори Споровият прашец е кремав. Спорите са с размери 6.5-8.5 х 5.5-6.5 μm. Орнаментирани са със ситни брадавици.
Местообитание Широколистни гори: с бук (Fagus), дъб (Quercus) и други. Според някои автори обитава и иглолистни гори. Плододава поединично или на групи през лятото и есента. Не се среща често.
Коментар Ядлива гъба (Източници: №10,18), но у нас е неизвестна.
Сходни видове Определянето на Russula grisea е предизвикателство, защото цветовете на шапката варират значително, дори между екземпляри в едно находище. Цветовете са всъщност много близки до тези на по-добре познатата Сиво-виолетова гълъбка (Russula cyanoxantha). R. cyanoxantha се различава лесно на базата на мазните, нечупливи ламели и белия споров прашец.
По-деликатно е различаването на вида от Russula ionochlora. R. ionochlora също има зеленикаво-виолетова шапка и чупливи ламели, но плодните тела са по-тънкомесести и крехки. Не се виждат виолетови нюанси по ламелите и пънчето, споровият прашец е малко по-блед, а реакцията с железен сулфат е по-вяла. Някои автори считат R. ionochlora за вариетет на R. grisea.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 16 Юни, 2021 г.
Намерена в местност Нежовец-плевенско. Хабитата е 220 метра надм. височина, между вишни и храсти от люляци