Russula rhodomelanea Sarnari
семейство Russulaceae (Гълъбки)
У нас Няма име.
Местообитание Широколистни гори, най-вече с дъб (Quercus). В описанията на Sarnari и Hampe се споменава, че се среща често върху гола почва покрай горски пътеки. Плододава поединично или на групи през лятото. Вероятно рядък вид.
Коментар Гъба с неизвестна ядливост, вероятно отровна.
Сходни видове Russula rhodomelaena е вид гълъбка от групата на Бясната гъба (Russula emetica). Тези гълъбки имат червени шапки, бели ламели, бял споров прашец, бели пънчета и лютят силно. Обитават различни местообитания, което помага за разпознаването. За R. rhodomelaena е характерна появата на тъмносиви или почти черни петна по наранените места и отрицателна реакция с гваякова тинктура.
Бясната гъба (R. emetica) расте само на влажни места в иглолистни гори по високите части на планините. Има яркочервена шапка и не посивява. В същата среда расте и Russula grisescens, който посивява.
Russula silvestris има червена или розово-червена шапка, често на места неравномерно обезцветена. Има несивеещо месо и расте в широколистни гори, особено с дъб или кестен. В букови гори се среща подобният вид Russula nobilis.
Russula luteotacta е често срещан вид в дъбовите гори и се отличава с пожълтяване по части от плодното тяло. Месото не посивява като престои. Същото се отнася и за Russula persicina.
Лютиви гълъбки с червени шапки от дъбовите гори, като Russula rutila, Russula rubra, Russula decipiens, Russula maculata и Russula juniperina, имат жълто-охрен споров прашец.
Russula emeticella най-вероятно е синоним на R. rhodomelanea.
Последна редакция на pavel от 12 Април, 2024 г.
Leave a Reply