Russula torulosa Bres.
семейство Russulaceae (Гълъбки)
У нас Няма име.
По света Russule des pinèdes, Russule à pied bleu (френски), Wolfs-Täubling (немски).
Шапка Отначало полусферична, по-късно плоска. Виненочервена или пурпурночервена, често с почти черен център. Повърхността е гладка, суха и бляскава. Кожицата се обелва трудно. Диаметър до 10 cm.
Ламели Отначало бели, по-късно – кремави. Сравнително гъсти, сраснали с пънчето и чупливи. Понякога се разклоняват.
Пънче Цилиндрично. Розово-винено до тъмновинено и покрито с нежен белезникав налеп. Повърхността е гладка. Височина до 8 cm.
Месо Бяло, с розова зона под кожицата. Плътно и твърдо. Със слаба плодова миризма и лютив вкус.
Спори Споровият прашец е кремав. Спорите са с размери 7.5-9 x 5.5-7 μm. Орнаментирани са с шипчета, между които се вижда непълна омреженост.
Местообитание Под борове (Pinus) в низини и полупланински райони. Предпочита места с песъчлива или варовита почва. Плододава поединично или на групи през есента. Често срещан вид в своето местообитание. В Европа този вид е разпространен предимно в южните части.
Коментар Неядлива.
Сходни видове Russula torulosa се разпознава лесно по местообитанието и сезона, винените шапка и пънче, белите до кремави ламели и лютивия вкус.
В борови гори може да се открие един близък вид гълъбка, Russula sardonia. Отличава се с жълтеникави ламели и силнолютив вкус.
В смърчови гори расте Russula queletii (Келетова гълъбка). Този вид има сходни цветове и силно лютив вкус.
В иглолистни гори расте и Russula xerampelina (Виненочервена гълъбка). Различава се по покафеняването след нараняване и нелютивия вкус.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 6 Февруари, 2018 г.
Leave a Reply