Sarcodon imbricatus (L.) P. Karst.
семейство Bankeraceae
синоним Hydnum imbricatum L.
У нас Сърнена рогачка, Кафява сърненка.
По света Scaly hedgehog (английски), Sarcodon imbriqué, Barbe de bouc (френски), Habichtpilz (немски), Ежовик пестрый (руски).
Шапка До 20 cm в диаметър. Месеста и плътна, първоначално изпъкнала, по-късно плоска, при по-старите екземляри вдлъбната в средата, сивокафява до жълтокафява. Повърхността й е суха и кадифена, осеяна с едри, повдигнати, контрастиращи тъмно-кафяви люспи. Ръбът при младите екземпляри е подвит навътре, при по-старите е изправен, често насечен.
Иглички Бели до белезникави, низбягващи по пънчето, крехки и лесно отделящи се от шапката.
Пънче До 8 cm, плътно, белезникаво, обикновено ексцентрично разположено спрямо шапката.
Месо Плътно, твърдо, белезникаво до бежово, без особена миризма и с леко горчив вкус. Няма цветна реакция с калиева основа (KOH).
Спори Споровият прах е кафяв.
Местообитание Високите иглолистни гори със смърч (Picea abies). Обикновено расте на групи и се среща често. Плододава от края на лятото до края на есента (VIII-XI).
Коментар Ядлива. (Източници: №1,2,8,9) Някои хора я събират за консумация – може да се приготовлява печена на скара, маринована или за гъбено брашно. За ядене стават само младите екземпляри и то след отстраняване на игличките. Месото на старите гъби горчи и е негодно за консумация.
Сходни видове У нас Сърнената рогачка, Sarcodon imbricatus, е широко разпространен вид във високия иглолистен пояс и е може би най-яркият представител на този род. В Епропа се срещат повече от 15 вида Sarcodon, много от които твърде редки и слабо проучени. Те са месести гъби с шапка и пънче и образуват своите спори върху иглички вместо ламели или пори както при други родове гъби. Те образуват микоризни асоциации с различни видове дървета.
Важни белези за различаването на този вид от други видове Sarcodon са шапката покрита с едри, тъмнокафяви люспи, равномерно оцветеното месо в пънчето (без синкави или зеленикави петна в основата) и наличието на смърчове в местообитанието.
- Sarcodon squamosus е вид който се отличава трудно, но се счита, че расте единствено с бор (Pinus). В миналото много автори погрешно са назовавали находки на S. squamosus като S. imbricatus. Има сведения, че се среща и в България, но е значително по-рядък.
- Sarcodon scabrosus расте в широколистни и иглолистни гори. Има червеникаво-кафява люспеста шапка, сиво-синкаво месо в основата на пънчето, горчив вкус и брашняна миризма.
- Горчивата рогачка (Sarcodon leucopus), с почти гладка, ненапукана шапка и потъмняващо месо. Среща се в планински иглолистни и широколистни гори.
Описанието подготвиха В. Занев и П. Неделев.
Галерия Разгледайте допълнителни снимки в галерията.
Последна редакция на pavel от 17 Октомври, 2022 г.
Leave a Reply