Scleroderma verrucosum (Bull.) Pers.
семейство Sclerodermataceae
У нас Лъжлива пърхутка, Брадавичеста пърхутка.
По света Scaly earthball (английски), Scléroderme verruqueux (френски), Braunwarziger Hartbovist (немски), Ложнодождевик бородавчатый (руски).
Плодно тяло Кълбовидно или пумпаловидно, в основата често с издължено пънче. Диаметър до 5 cm. Състои се от обвивка (перидий) и спороносен слой (глеба).
Перидият е финолюспест, с червеникаво-кафяв до охрено-кафяв цвят, по-късно става почти гладък. При срез е белезникав до розов и с винени оттенъци. Дебелината е под 2 mm. При узряване на спорите перидият се разкъсва и образува отвор с неправилна форма в горната си част.
Глебата е белезникава и с плътна и твърда консистенция в началото. След това се оцветява пурпурно-черна и е пронизана от бели нишки. Накрая става сиво-черна и прахообразна.
В основата на плодното тяло се разполага пънче образувано от дълги, дебели и преплитащи се бели мицелни шнурове. Не винаги е ясно изразено.
Миризмата е металическа или подобна на каучук. Няма особен вкус.
Спори Споровият прашец е тъмнокафяв. Спорите са сферични, с диаметър от 7.5 – 11 μm и са покрити с шипчета с височина 0.5-1.5 μm, без мрежовиден рисунък.
Местообитание Расте поединично или на групи в широколистни гори и паркове. Плодните тела се образуват върху почва. Плододава през лятото и есента.
Коментар Счита се за отровна.
Сходни видове Scleroderma verrucosum се разпознава най-лесно по високото пънче от преплитащи се мицелни шнурове, когато е образувано.
Scleroderma areolatum има подобни плодни тела с финолюспест перидий и понякога също образуват къси пънчета. Перидият обаче е по-жълтеникав, а всяка люспа е обградена от характерна сянка или „ареола“. Спорите са по-едри (9-14 μm).
Тексто подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 10 Декември, 2017 г.
Leave a Reply