Tremella mesenterica Retz.
семейство Tremellaceae
У нас Жълта тремела, Жълта желирана гъба, Жълта желатинова гъба.
По света Yellow brain fungus (английски), Trémelle mésentérique (френски), Goldgelber Zitterling (немски), Дрожалка оранжевая (руски).
Плодно тяло Представлява безформена, нагъната маса с жълт цвят при пресните плодни тела, бледожълт или белезникав при старите и оранжев при изсушените плодни тела. Консистенцията е мека и подобна на желатин. Повърхността е влажна. В сухо време плодното тяло се сбръчква, втвърдява и става чупливо. Няма особени миризма и вкус.
Плодното тяло е прикрепено към мъртви клони, без до образува пънче. Диаметърът е обикновено около 3-4 cm, но може да достигне и до 10 cm.
Спори Споровият прашец е бял. Спорите са с размери 10-16 х 6-9 μm.
Местообитание Гъбата расте върху мъртви клони на широколистни дървета. Може да се срещне през цялата година. Смята се, че гъбата паразитира върху мицела на други дървесни гъби – видове от род Peniophora, например Peniophora incarnata.
Коментар Според някои автори е ядлива, но с ниска качество. (Източници: №12,15) Според други е неядлива. (Източници: №5,7,9) Изследвания показват, че вещества извлечени от гъбата могат да действат имуностимулаторно, противораково, антидиабетично и хепатопротективно. Освен това, гъбата е популярна и в китайската народна медицина. (Източник: №14)
Сходни видове Плодните тела на Tremella mesenterica изглеждат почти неразличими от жълто-оранжевите плодни тела на Tremella aurantia. T. aurantia паразитира върху дървесни гъби от род Stereum, например Stereum hirsutum (Жълтеникав стереум). Понеже връзката между домакин и паразит не винаги е очевидна, различаването на двата вида на терен е трудно. За точно определяне е необходим преглед с микроскоп. T. aurantia има по-малки спори от T. mesenterica. Снимките публикувани на тази страница не показват екземпляри проверени с микроскоп и е възможно да изобразяват и двата вида.
Плодното тяло на Tremella foliacea (Листовидна тремела) е с по-голям размер и има дялове с листовидна форма. Цветът му е червеникав.
Някои автори в миналото използваха името Tremella lutescens за безцветни плодни тела, но днес се знае, че не става въпрос за отделен вид.
Текста подготви П. Неделев.
Галерия Разгледайте допълнителни снимки в галерията.
Последна редакция на pavel от 20 Декември, 2020 г.
Leave a Reply