синоним Tricholoma helviodor Pilát & Svrcek
У нас Няма име.
По света Scented knight (английски), Tricholome céleri (френски), Sellerie-Ritterling (немски), Рядовка сельдерейная (руски).
Шапка Отначало изпъкнала, накрая плоска. Бяла, но с неравномерни охрени петна. Понякога изцяло охрена. Повърхността е суха и гладка в началото, но скоро се накъсва на люспи. Ръбът е подвит в началото, после се изправя. Диаметър до 10 cm.
Ламели Кремави. Умерено гъсти, прираснали със зъбче.
Пънче Цилиндрично, бухалковидно или изтъняващо в основата. Бяло, но при нараняване бавно посивява. Повърхността в горната част е люспеста, надолу е почти гладка. Височина до 10 cm.
Месо Бяло, но при престой с тенденция бавно да посивява. Дебело, плътно и твърдо. Има подчертана миризма, която някои автори сравняват с целина (Apium, откъдето идва видовото име). Други автори описват вариетет притежаващ кумаринова миризма, var. helviodor. Вкусът е приятен, сладникав.
Спори Споровият прашец е бял. Спорите са почти кълбовидни, с размери 3.5-4.5 x 3-4 μm.
Местообитание Иглолистни гори, като образува микориза с бял бор (Pinus sylvestris) и вероятно други иглолистни дървета. Среща се в стари гори и предпочита бедна, песъчлива и незадържаща вода почва. Плододава в края на лятото и през есента. В Европа видът има разпокъсано разпространение и се счита за рядък от много автори. Внесен е в червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN) с категория Уязвим (VU).
*Сниманите екземпляри бяха намерени в иглолистна гора в западни Родопи (гр. Сърница) през август 2018 г.
Коментар Неизвестна ядливост.
Сходни видове Tricholoma apium няма близки сравними видове в своя род. Отличава се лесно по бяло-охрената люспеста шапка, особената миризма и местообитанието.
Leucopaxillus paradoxus има бяла до жълтеникава, напукваща се шапка и сложна, ароматна миризма. Ламелите са низбягващи. Расте в иглолистни и широколистни гори.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 17 Февруари, 2019 г.
Leave a Reply