Tulostoma pulchellum Saccardo
семейство Agaricaceae (Печуркови)
У нас Няма име.
По света Schöner Stielbovist (немски), Тулостома хорошенькая (руски).
Микроскопични белези Спорите са кълбовидни или с неправилна форма, видимо гладки или съвсем финозърнести. Диаметър 4.5-7.5 μm (средно 5.2-5.9 μm). Капилицият се състои от дълги, дебелостенни нишки с диаметър до 9 μm, с разклонения. Преобладават неразширени и слабо разширени септи, но разширени септи също се намират. Повърхността на нишките е сравнително гладка, но на места има полепнали кристалчета.
Местообитание На открити места върху песъчлива почва. Плододава на групи през есента, среща се и през зимата. Рядък, локализиран вид.
*Показани са екземпляри намерени по бреговете на р. Дунав в района на с. Арчар (област Видин) и р. Марица в Пловдив.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Tulostoma pulchellum може да се познае по екзоперидиалната обвивка, която в този случай е от мембранен тип и се разпада на парцалчета. Отворът има накъсани ръбове и обикновено е очертан с кръг. Повърхността на ендоперидиалната обвивка е мъхеста, но по-късно се изглажда. Пънчето е късо, бледооцветено и влакнесто. Спорите имат дребнозърнеста орнаментация и изглеждат почти гладки със светлинен микроскоп.
Tulostoma giovanellae (синоним на Tulostoma volvulatum) също има светло пънче и неоцветена главичка, но екзоперидият е от нишковиден тип, а отворът е кръгъл и целокраен.
Tulostoma cyclophorum и Tulostoma fimbriatum имат отвори с накъсани ръбове, но пънчетата са кафяви и люспести.
Tulostoma pseudopulchellum е наскоро описан и все още слабо познат вид с по-ситни плодни тела и сходни на T. pulchellum външни белези. Има спори с набръчкана повърхност. Намерен е в Испания върху гипсова почва.
В Испания в урбанизирана среда върху пясъчна почва е намерен още един близък вид — Tulostoma striatum. Отличава се лесно с микроскоп, тъй като има спори с ивичеста орнаментация.
Последна редакция на pavel от 17 Февруари, 2024 г.
Leave a Reply