Tulostoma subsquamosum Long & S. Ahmad
семейство Agaricaceae (Печуркови)
У нас Няма име.
Микроскопични белези Спорите са кълбовидни или с неправилна форма, покрити с брадавици. Диаметър 4.0-7.0 μm (средно 5.1-5.3 μm). Капилицият се състои от дълги, дебелостенни нишки с диаметър до 12 μm, с разклонения. Септите са разширени или неразширени, преобладавщо оцветени. Повърхността на нишките е сравнително гладка.
Местообитание На сухи, открити места върху песъчлива почва. Плододава на групи през есента и зимата. Вероятно рядък вид.
*Показани са екземпляри намерени върху дюни на брега на р. Дунав в района на с. Добри дол и с. Орсоя, област Монтана.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Tulostoma subsquamosum се познава по кръглия, тръбовиден и неоцветен отвор, екзоперидия съставен от белезникави плаки, червено-кафявото, люспесто пънче и местообитанието. Видът е описан първоначално от Пенджаб в Индия в средата на 20-и век, но впоследствие е намерен в Европа (Испания, Унгария и Словакия) и потвърден от Jeppson и колеги.
Видът наподобява Tulostoma squamosum, който обаче има плочковидно-брадавичест екзоперидий при младите гъби. С разпадането си по-късно остават следи от него под формата на мрежовидна окраска. Този вид обичайно се среща в друг тип местообитание — плододава върху хумусна почва под дървета.
Tulostoma fimbriatum има отвор с накъсани ръбове.
Последна редакция на pavel от 18 Февруари, 2024 г.
Leave a Reply