Verpa conica (O.F. Müll.) Sw.
семейство Morchellaceae
синоним Verpa digitaliformis Pers.
У нас Напръстник, Конусовидна верпа.
По света Smooth thimble cap, Thimble fungus (английски), Verpe conique (френски), Fingerhut-Verpel (немски), Шапочка коническая (руски).
Плодно тяло Състои се от шапка и пънче. Шапката е прикрепена за пънчето само в най-горната си част. Общата височина варира и може да достигне около 10 cm.
Шапка С форма на напръстник или звънчевидна. Жълто-кафява, кафява или кафяво-черна; по-тъмна при стареене и засушаване. Външната повърхност е гладка, набръчкана или неравномерно нагъната. Вътрешната повърхност е белезникава до кремава и гладка. Ръбът е свободен, извит навътре, изправен или извит навън.
Пънче Цилиндрично или слабо разширяващо се към основата. Кремаво, жълтеникаво, оранжево или оранжево-розово, понякога частично оцветено кафеникаво. Привидно гладко или със зебровидна окраска от кафеникави люспици. Пънчето е кухо, като в кухината се поместват памуковидни хифи.
Месо Влажно, крехко и чупливо. Без особени миризма и вкус.
Спори Спорите са елипсовидни, с размери 20-28 x 11-18 μm. Стените са гладки. Около полюсите са събрани дребни капчици.
Местообитание Широколистни гори, храсталаци и паркове. Срещали сме вида под тополи (Populus), ябълки (Malus), круши (Pyrus) и други. Плододава върху хумусна почва поединично или на групи. Сезонът е през пролетта (от края на март до май). Видът е широко разпространен, но появата е неравномерна и непредвидима. Може да се появи обилно или въобще да отсъства.
Природозащитен статус Видът е записан в Червения списък на гъбите и Червената книга на Република България с категория „Застрашен“ (EN). Повече информация можете да намерите в електронното издание на Червената книга.
Коментар Гъбата се счита за ядлива от различни автори, но не е популярна колкото смръчкулите. (Източници:1,2,5,7,10,12,13,15,17,23) Препоръчително е да не се консумира сурова или в големи количества, понеже подобните Набръчкан напръстник (Verpa bohemica) и смръчкули (Morchella spp.) могат да причинят симптоми на отравяне при тези обстоятелства. Според Lagrange & Vernoux няма данни за отровност при Verpa conica. (Източник: Warning on False or True Morels and Button Mushrooms with Potential Toxicity Linked to Hydrazinic Toxins: An Update, E. Lagrange & J.-P. Vernoux, Toxins 12(8), 2020)
Сходни видове Напръстникът е лесен вид за разпознаване. Важно е да се знае, че връзката между шапка и пънче се осъществява само в най-горната част на шапката. Плодното тяло обаче показва големи вариации. Класическата форма илюстрирана в голяма част от книгите е на гъба с дълго пънче и несъразмерно малка шапка. На практика височината на пънчето варира и може да се окаже равна на тази на шапката. Шапката може да е гладка или нагъната. Оцветяването също варира, както на шапката, така и на пънчето. Наличието на люспици по пънчето е типично за вида, но не е еднакво изявено при всички плодни тела. В миналото е имало опити за описване на отделни видове на базата на някои от тези вариращи характеристики.
Verpa bohemica (Набръчкан напръстник) може да се срещне в същите местообитания по същото време. Има ясно оребрена шапка и пънче покрито с белезникави ивици. Плодните тела достигат по-едри размери.
Смръчкулите (Morchella spp.) имат шапки с ямки разделени от ребра. При Morchella esculenta (Обикновена смръчкула) и Morchella elata (Висока смръчкула) пънчето се свързва с шапката в долния край на шапката. При Morchella semilibera (Хибридна смръчкула) свързването е в средната част на шапката.
Дипленките (Gyromitra spp.), като Gyromitra esculenta (Обикновена дипленка) и Gyromitra gigas (Гигантска дипленка), имат шапки с неправилни форми и изпълнени с кухини.
В периода на плододаване на V. conica се срещат и някои бучки с подобен вид, като Hevella leucopus (Белостъблена бучка) и Hevella fusca (Кафява бучка). При тях шапките обикновено са прегънати в седловидна форма.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 6 Февруари, 2023 г.
Днес Боби Асьов написа във Фейсбук-групата „Гъбите и гъбарите“, че с изненада е научил, че има и още един (трети) вид напръстник – Verpa krombholzii
http://www.fungoceva.it/tav_verpa_krombholzii.htm