Geastrum xerophilum Long ex Desjardin
семейство Geastraceae
У нас Няма име.
Микроскопични белези Споровият прашец е тъмнокафяв. Спорите са кълбовидни, с диаметър 4.1-5.4 μm, покрити с едри брадавици. Капилицият се състои от дълги, неразклонени влакна с гладка повърхност и дебелина до 7.4 μm. В глебата присъстват множество кристали. (Данни извлечени от колекцията на Д. Денева.)
Местообитание На открити, сухи и песъчливи места. Плододава на групи през есента. Рядък, енигматичен вид.
Видът е описан за първи път от американския миколог W. H. Long през 1942 г. Открива вида да расте върху суха, пясъчна почва на открито и рядко в сянката на растителност в полупустинни местности на Ню Мексико в САЩ. Впоследствие е намерен в щатите Аризона и Хавай, както и в Мексико. Откриването на вида в Европа бе съобщено от Jeppson и колеги през 2013 г. Тяхната колекция е от сух склон със степна растителност в провинция Алмерия в Испания. Видът изглежда расте и в Унгария, макар че все още не е формално документиран.
*Д. Денева намира екземплярите от снимките през ноември 2023 г в гр. Казанлък. Находището е покрай път, в присъстивето на бор. Наблизо има широколистни и иглолистни гори, стари, необработваеми и изоставени лозя и тревни поляни.
Коментар Неядлива гъба.
Сходни видове Geastrum xerophilum е малка земна звезда, която прекарва част от развитието си под земята. Щом се появи на повърхността може да се познае по комбинация от белези. Споровата торбичка има кръгъл отвор с късонабраздена и неограничена перистома. Във вътрешността на зрялата глеба се образува колумела. Споровата торбичка стои върху къса, тъмнооцветена дръжка (най-добре се вижда след изсушаване). Лъчите са къси и краищата им са извити нагоре и навътре; също така са нехигроскопични и стоят неизменени при овлажняване или изсушаване. Външната повърхност полепва значително количество от пясъка върху който расте гъбата.
Geastrum campestre е друга земна звезда, при която лъчите са извити към споровата торбичка, но пък са слабо хигроскопични. Перистомата е набраздена и ограничена, а повърхността на споровата торбичка е грапава.
Geastrum pseudolimbatum има слабо хигроскопични лъчи и ненабраздена, ограничена перистома.
Geastrum schmidelii има лъчи, които са нехигроскопични и постоянно стоят разгънати. Перистомата е набраздена и ограничена.
В степни местообитания растат различни видове земни звезди, като Geastrum kotlabae, Geastrum floriforme и Geastrum hungaricum. Тези имат подчертано хигроскопични лъчи. Не образуват дръжки и не слепват толкова пясък.
Външни препратки с допълнителна информация:
- Studies in the Gasteromycetes IV. A new species of Geaster, W. H. Long, Mycologia 34, 1942 (публикация достъпна в MyCoPortal.org);
- European earthstars in Geastraceae (Geastrales, Phallomycetidae) – a systematic approach using morphology and molecular sequence data, M. Jeppson, R. H. Nilsson & E. Larsson, Systematics and Biodiversity, Vol. 11:4, 2013;
- Geastrum xerophilum — сайт на гъбарска асоциация в Мишколц.
Последна редакция на pavel от 26 Февруари, 2024 г.
Leave a Reply