Manatarka.org е съвместен проект на четирима любители-гъбари от град София:
Александър Грозданов
Илия Трайков
Валентин Занев
Павел Неделев
По време на съвместните ни излети и срещи се роди идеята за уебсайт за гъбите в нашата страна на български език.
Мисията на този уебсайт е да се предостави на любителите гъбари актуална и достоверна информация за гъбите в България.
Вашите коментари, препоръки, предложения, текстове и снимки са добре дошли! Нашият имейл е manatarka.org@gmail.com.
Има видове гъби, неинтересни за гъбарите, но от значение за хора занимаващи се с овощарство, земеделие, горско стопанство. Та се чудя, дали няма да е уместно да бъдат включени в сайта, независимо, че някой от тях са ръжди?
Да, разбира се!
А относно падащото меню „видове“ все се надявам един ден освен сега наличите неща в колонката да има и „лечебни гъби“ или „гъби ползвани с медицински цели“
В Родопите през есента расте една гъба в масови количества, а я няма във вашите описания. Жълтозелена бархетка Tricholoma flavovirens.
Иначе сайта и описанията на гъбите са прекрасни.
Tricholoma flavovirens и Tricholoma equestre са един и същи вид, така че стнраницата на вида е тук: http://manatarka.org/list/tricholoma-equestre/
Специално за този вид имаме нужда от повече и по-добри снимки, за да се представи гъбата и нейните белези по по-добър начин. Ако имате срещи с тази гъба тази есен, изпратете ни снимки. Благодарим Ви за добрите думи.
Здравейте,
на 7 октомври направих опит за регистрация на форума и получих писмо, с което системата ме уведоми, че е нужно решение на админстраторите, за да може регистрацията ми да стане валидна. Нямам представа колко отнема процедурата, но реших да напомня за молбата си в случай, че се е забутала някъде в електоронното пространство.
Поздрави,
Иво Стоичков
Регистрацията е приета. Добре дошли в сайта и форума. Извинявам се за забавянето.
Браво,
Направили сте прекрасен и богат сайт за гъбите в България. Благодаря Ви от сърце.
Ето една гъба за която не намерих информация на вашия сайт. Наблюдавал съм я есенно (октомври )време в поречието на река Стряма, землището на с. Черноземен.
Volvariella speciosa
http://prikachi.com/users/piterd/42U.jpg
http://prikachi.com/users/piterd/25Z.jpg
http://prikachi.com/users/piterd/43i.jpg
Много автори считат Volvariella speciosa и Volvariella gloiocephala за един и същ вид. За това в manatarka.org описанието се намира на страницата на Volariella gloiocephala. http://manatarka.org/list/volvariella-gloiocephala/
Вашите хубави снимки са точно на Volvariella speciosa (=Volariella gloiocephala).
уникален сайт, много полезен за дилетанти като мен, с качествени снимки, показващи тънки разлики между отровни и ядивни гъби.
Здравейте
Бихте ли ме одобрили? Чакам от три дена.
Поздрави
Браво на авторите на сайта! Професионално направен и най-важното обективен и позволяващ използването на макроскопски признаци при определянето на видовете.
Прекрасен сайт, много полезна информация!
Аз съм готвач, беше ми много интересно да чета. Поздравления
Поздравления за авторите, рядко срещам такава експертност в блоговете. От година се запалих по гъбите и ми е приятно да си обогатявам културата. Поздрави
Много интересно четиво.
Здравейте,
Интересно ми е дали правите срещи или обучения за това, кои гъби са ядливи и безопасни. Начинаещ съм и мои приятели ми запалиха по гъбарството.
Благодаря
Много добър въпрос г-н Везенков. И аз искам да разбера дали може да се организирана подобна среща на начинаещи любители. Благодаря предварително
Поздрави
Заповядайте в нашия край на Родопите. Гъби има много ядливи.
Здравейте, как мога да кача снимка на гъба?
Здравейте. Няма възможност за пряко качване на снимки от читатели, но ако искате да ни покажете нещо може да изпратите на manatarka.org@gmail.com .
Здравейте,препоръчвам включването на нови видове гъби които не се знаят от българите а само малцинствата се възползват от тях а именно:
Черен трюфел-унчинатом,брумале,борчи,аестивиум
Бял трюфел – магнатум
Страхотен сайт!Много полезна информация, достоверна и написана с любов!
Ще ви рекламирам!
Наистина страхотен сайт. Имам само едно предложение към описанието на ядливите гъби може да е добре да добавите препратка към отровните с които могат да се сбъркат.
Сайта е прекрасен, благодаря ви , че ви има ! Ще ми е изключително полезен!
Много благодаря за добрия сайт!
Здравейте,
В раздел Гъби-По Групи, не виждам раздела на Мухоморковите. При мен ли е проблема, нарочно ли е премахнат или има друга някаква грешка ?
Такава страница още не е създадена.
Извинявам се тогава. Останал съм с впечатление че преди съществуваше. Търсех раздела за да разгледам описанието на Булката (предполагам трябва да е при мухоморките) и не намерих такъв.
Здравейте, имам един въпрос към създателите на сайта. Обмисляте ли създаване на мобилно приложение? Съществува едно единственно положение на български рзик в което дяволска та гъба е описана при отровните и при годните за консумация!
Да, но това е само на фаза идея. Има други задачи, по които работим в момента.
Здравейте, освен мобилно приложение, както е писал Милен Ненков, според мен ще бъде много хубаво да бъде издадена книга с информацията и качествените снимки от този сайт.
Цветелина, това е интересно предложение, но е трудно за реализиране. Първо, има авторски права върху текстовете и снимките. Съдържанието на сайта е продукт от колективен труд, независимо от преобладаващия принос на Павел Неделев, който също най-щателно контролира и стандартизира всеки постъпил материал преди публикуването му. Второ, през последните години промяната в информацията за гъбите (наименования, разпространение, местообитания и др.) е толкова динамична, че съвсем скоро след отпечатването й на хартиен носител ще е частично неадекватна. Засега ще продължаваме в този формат и разчитаме на интереса и съдействието на всички наши читатели.
Сайтът е много добър и често го ползвам за справки. Имате ли план да направите и приложение, което да се ползва offline, че по горите ще е по-лесно? 🙂
Здравейте! Последните две години имам някакво влечение към брането на гъби, което не е базирано на знания и е, бих казала, опасно. Знаете ли за курс по гъбарство, който да мога да посетя. Или онлайн, или в София. Благодаря за чудесния сайт – преди 1 седмица оттук се научих какво е рижика и вече 2 пъти бера.
Аз също бих искала да знам дали някъде се провеждат курсове по гъбарство. Ще ми бъдат от полза!
Здравейте,
Има курс по гъбарство / микология за любители, които ще се проведе тази година. Програмата е публикувана на http://www.mycology.bg
Здравейте! Здравейте, привет и уважение грибникам Болгарии от грибников Кубани . Прошу пращения , что пишу не на болгарском .Пока не говорю на нем . Очарована вашими грибными лесами , а ,главное , вашими людьми . Счастья вам и здоровья . С уважением , Ирина .
Здрвейте, ето една гъбка която я нямате, мисля че и снимките горе долу стават за да я включите в сайта
https://www.facebook.com/groups/171562626222442/permalink/4530422760336385/?comment_id=4531001043611890¬if_id=1624220182804092¬if_t=group_comment&ref=notif
Здравейте, дали сте предвидили и други форми за подкрепа на сайта, освен платформата Патреон, тъй като от известно време се отказах да я ползвам и не смятам да започвам да я ползвам отново. Благодаря ви.
Съжалявам, други не сме предвидили. Благодаря за подкрепата, въпреки това.
Браво много добър справочник за Българските видове Гъби.
Моля ви направете и друг начин за Дарения. Макар и еднократни.
Здр.
забелязах, че Плоската ганодерма я няма в българските имена на буквата „П“. При използване на търсачката с ганодерма, излиза.
Благодаря, вече е записана.