Laccaria laccata (Scop.) Cooke sensu lato
семейство Hydnangiaceae
У нас Хамелеонова гъба.
По света Deceiver (английски), Laccaire laqué (френски), Rötlicher Lacktrichterling, Roter Lackpilz (немски), Лаковица лаковая (руски).
Шапка Полукълбовидна или изпъкнала, понякога вдлъбната в центъра. Оранжева или оранжево-кафеникава с прозиращи бразди по ръба. В сухо време кремаво-оранжева, напълно непрозираща. Повърхността е гладка или финолюспеста, най-вече в центъра. Ръбът е слабо подвит до изправен, понякога фестониран. Диаметър до 4 cm.
Ламели Бледорозови, меснорозови или розово-оранжеви. Прираснали или слабо низбягващи, дебели и редки.
Пънче Цилиндрично, понякога слабо разширено в основата. С цвета на шапката. Повърхността е гладка или финовлакнеста. Височина обикновено до около 5 cm, но се срещат и по-високи.
Месо Тънко, еластично. Жилаво, влакнесто и кухо в пънчето. Без особени миризма и вкус.
Спори Споровият прашец е бял. Спорите са широко елипсовидни, с размери 6.9-8.6 x 5.5-7.7 μm (по Breitenbach & Kränzlin), покрити с шипчета.
Местообитание Широколистни и иглолистни гори. Видът е микоризен с широк кръг дървесни видове. Плододава на групи върху почва и сред мъхове. Сезонът е от края на пролетта до есента. Широко разпространен и често срещан вид.
Коментар Ядлива гъба. (Източници: №2,5,6,7,8,9,12,13,15,17,18,19,20,21)
Сходни видове Laccaria laccata е изменчив вид, показващ значителни разлики между отделни колекции. Разлики се състоят в оцветяването на шапката, ламелите и пънчето, в наличието или не на люспици по шапката, в прозрачността на шапката, в типа повърхност на пънчето, в размерите и други. Типични са сравнително дебелите и редки ламели оцветени розови до розово-оранжеви.
Всъщност L. laccata е част от група видове с оранжево-кафяви плодни тела, които са сложни за определяне и разчитат на разлики в микроскопичните структури. Описани са множество видове и вариетети като Laccaria affinis (според някои синоним на L. laccata), Laccaria laccata var. pallidifolia, Laccaria fraterna, Laccaria macrocystidiata, Laccaria pumila, Laccaria purpureobadia и други. Намират се разлики в базидиите (двуспорови или четириспорови), размера и формата на спорите и размера на шипчетата съставящи орнаментацията на спорите. Статутът на видове в тази група вероятно предстои да се изясни с ДНК изследвания. На тази страница видът е представен в широк смисъл. От този род ще бъдат споменати и някои видове, които могат да се разпознаят сравнително по-лесно.
- Laccaria amethystina (Лилавка) има изцяло виолетови плодни тела.
- Laccaria bicolor има оранжево-кафява финолюспеста шапка и пънче със същия цвят, освен основата, която е с бледовиолетов тон.
- Laccaria proxima има оранжево-кафяви шапка и пънче. Шапката е финолюспеста докато повърхността на пънчето е с изразени надлъжни влакна. Този вид обикновено има по-едри и високи плодни тела от L. laccata.
- Laccaria tortilis има миниатюрни плодни тела с розово-оранжеви нагънати или схлупени шапки.
- Laccaria maritima се среща върху пясъчни дюни в крайбрежни хабитати.
Ако се събира за храна, не бива да се бърка с малки гъби с тъмен споров прашец от родовете Cortinarius, Galerina, Inocybe, Gymnopilus, Tubaria и други, сред които има опасни представители. Laccaria имат бял споров прашец.
Последна редакция на pavel от 25 Ноември, 2022 г.
Leave a Reply