Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm.
семейство Pleurotaceae
У нас Обикновена кладница.
По света Oyster mushroom (английски), Pleurote en huître (френски), Austern-Seitling (немски), Вешенка обыкновенная, Устричный гриб (руски).
Шапка Несиметрична към пънчето, с форма на мида (стрида) или ветрилообразна. Отначало плоска и правилна, после вдлъбната и фуниевидна. Много месеста, достига на ширина от 6 до 25 cm. Кожицата е съвсем гладка, с маслено възчерен, пепелявосив, кафяв, понякога сиво-охрен до синкаво-червен цвят. Често расте на гниещи пънове и от един корен (мицел) излизат множество екземпляри, шапките им са разположени гъсто една над друга керемидообразно. Ръбът е завит надолу и навътре.
Ламели Бели, редки, понякога свързани помежду си с анастомози; слизат по пънчето доста надолу, често дори до основата, разклоняват се няколко пъти към периферията, докато достигнат ръба, а в пънчето са здраво заловени.
Пънче Бяло, здраво, месесто, в основата филцовано, често странично или ексцентрично разположено, с влакнесто месо. Понякога, когато ламелите са спуснати много надолу, то не се вижда, но обикновено дължината му е 1 до 4 cm, а дебелината – от 1 до 3 cm.
Месо Бяло, меко и дебело, доста сочно, без особен мирис. При старите плодни тела става твърдо и жилаво, особено в пънчето.
Спори Безцветни, гладки, цилиндрични с размери 8-12 х 3-4 μm. Споровият прашец е бял до бледолилав.
Местообитание Кладницата расте по мъртви и живи дървета, както и по гниещи трупи (кладни) на големи групи на едно място като кичури. Предпочита стеблата на широколистни, по-рядко иглолистни дървета. Появява се късно през лятото и расте чак до настъпване на пълната зима.
Коментар Безусловно ядлива. Макар че цветът на гъбата понякога е тъмен, месото ѝ е бяло, вкусно и дебело; то не променя цвета си, при готвенето остава бяло и приятно, но за готвене трябва да се вземат само млади гъби. Подходяща е и за консервиране. (Източници: №1,2,5,7,8,9,10). Масово се култивира и продава в големите магазини.
Сходни видове
- Най-близък вид е Белодробната кладница (Pleurotus pulmonarius), който се отличава с белезникава или светлокафеникава шапка и пожълтяващи с възрастта ламели.
- По същото време на паднали дървета расте Panellus serotinus (синоним Sarcomixa serotina). Различава се лесно по жълто-зеленикавото пънче.
- Светложълтата кладница (Pleurotus cornucopiae) е вид, който също прилича на обикновената Кладница. Различава се по формата на рогче, тъй като пънчето е заострено постепенно към основата. Освен това е оцветена в по-светли тонове, има по-силно изразена фуниевидна форма и ламели спускащи се до основата на пънчето.
- Pleurotus calyptratus има сива, ивичеста шапка и частично покривало под формата на мембрана докато плодното тяло е младо. Плододава върху трепетлики и други тополи през пролетта. Рядък вид в Европа.
- Pleurotus columbinus е наречен така заради гълъбовосивите-синкави цветови тонове. Според някои е само вариетет на P. ostreatus. Култивира се най-често.
Текста подготви И. Трайков.
Галерия Разгледайте допълнителни снимки в галерията.
Последна редакция на pavel от 29 Декември, 2020 г.
Това е за кладницата – дивата?
да
Относно ‘достига на ширина от 6 до 10 cm’. Не знам всъщност колко вида кладница има, но съм израсла с кладниците на баща ми и повечето от тях в големи китки/кичури, като най-големите в тях от тези, които съм виждала, са 15 до 20 см в ширина. Много месести и сочни, сивопепеляви (никога друг цвят), растат високо върху живи широколистни (понякога и на 10-на метра), главно габър и бук. В родния ми край ги наричат подплъски.
Данните за размера са коригирани.
А защо трябва да се събират само младите гъби за ядене?