Ливадна виолетка

Ливадни виолетки (Lepista personata).

Lepista personata (Fr.) Cooke
семейство Tricholomataceae (Есенни гъби)

синоними Lepista personata (Fr.) Cooke, Tricholoma saevum (Fr.) Gillet, Tricholoma personatum (Fr.) P. Kumm., Rhodopaxillus saevus (Fr.) Maire

У нас Ливадна виолетка.

По света Blue-leg, Field Blewit (английски), Pied violet (френски), Zweifarbener Rötelritterling (немски), Рядовка лиловоногая (руски).

Шапка Първоначално звънчевидна, по-късно плоска до леко вдлъбната, бледо-сива до кафява, по-тъмна в средата. Диаметър до 15 cm. Ръбът при младите екземпляри е леко подвит, а при по-старите е изправен, често вълнообразен.

Пънче Белезникаво, синьо-лилаво и задебелено в основата, надлъжно набраздено. Височина до 10 cm, ширина до 3 cm.

Ламели Нагъсто разположени, охрени до бледокафяви, свободни от пънчето.

Месо Дебело, твърдо, белезникаво.

Спори Споровият прашец е бледорозов. Размерът е 6-8 х 4-5 μm.

Местообитание Расте по пасища, ливади и поляни, често около и в населените места. Плододава на групи, често големи. Сезонност – главно през есента до настъпване на зимата. Понякога се появява също през пролетта.

Коментар Добра ядлива гъба (Източници: №1,2,5,6,7,8,9,10). Може да бъде открита дори и през декември, когато почти няма други ядливи гъби. Високо ценена заради характерния си вид и отличителните белези, които трудно могат да бъдат сбъркани.

Сходни видове Сходен ядлив вид е Виолетката (Lepista nuda). Тя обаче се среща предимно в горите, докато Ливадната виолетка предпочита открити места. При Виолетката цялото плодно тяло е оцветено синьо-виолетово.

Текста подготви В. Занев.

Галерия Разгледайте допълнителни снимки в галерията.

Ливадни виолетки (Lepista personata).

Ливадна виолетка (Lepista personata). Ламелите са свободни или частично прираснали.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ливадна виолетка (Lepista personata).

Ливадна виолетка (Lepista personata).

 

 

 

 

 

 

 

 

Ливадна виолетка (Lepista personata). Месото е белезникаво.

Ливадни виолетки (Lepista personata).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наблюдения

Наблюдения.

 

10.2.2019 Парк Кенана, Хасково В трева в дъбова гора Е. Нанкова
24.4.2012 Западен парк, София В. Киров
24.4.2012 с. Герман, Софийско В трева сред изоставена ябълкова градина Б. Неделчев
30.4.2012 с. Балша, Софийско В трева под върба П. Неделев
31.10.2021 Парк Врана, София Поляна под чинари П. Неделев
14.11.2009 с. Доброславци, Софийско Пасище П. Неделев

 

Последна редакция на pavel от 5 Март, 2022 г.

Върни до горе

26 коментара Ливадна виолетка

  • Днес намерих няколко броя Ливадна виолетка в градината си.
    Знам находище в баирите край селото, но не съм очаквал да я срещна в градината си.

  • Мая Спасова

    От миналия месец по ливадата около къщата ни растат доста такива гъбки. В София сме. Не бях виждала досега подобни и не съм спокойна да бера от тях. Днес реших да проверя за някаква информация в нета и попаднах на вашия материал. На картинка и по описание отговарят на 100%, но пак не смея да се престраша да сготвя в къщи от тях. Затова да питам – имат ли все пак някакъв двойник, т.е. мога ли да сбъркам въпреки, че изглеждат едно към едно. И също – понеже в района има доста кучета, коне, въобще разни животни, дали има значение какво има в почвата, върху която расте гъбката.

    • pavel

      Ливадната виолетка се среща и в градовете, но аз лично не препоръчвам те да се берат с цел консумация заради възможна замърсеност на средата. Гъби от незамърсени райони, дори там, където свободно се разхождат животни са подходящи за бране, ако след това те бъдат измити и преминат термична обработка за всеки случай.

  • антон антонов

    как се приготвят гъби ливадни виолетки

  • вкусни са, но малко по-жилави от печурката напр. затова аз най-напред ги варя за около 20 мин. и после запържвам обикновено с кромид лук…..
    Моят уеб страница *изтрит уеб адрес*

  • Slavyana Michaylova

    Благодаря!

  • ПЕТЬО

    ЗДРАВЕЙТЕ,ПО ПОВОД ЛИВАДНИТЕ ВИОЛЕТКИ ВЯРНО ЛИ Е ЧЕ НЕ БИЛО ЗА ПРЕПОРЪЧВАНЕ ДА СЕ СМЕСВАТ С АЛКОХОЛ ПРИ КОНСУМАЦИЯ

  • ПЕТЬО

    ЗДРАВЕЙТЕотново,в района където се срещат виолетките има същинска на нея гъба единствената разлика е че не е с виолетово пънче иначе е едно към едно каква евентуалоно може да е предполагам доста добър двойник

  • pavel

    Може да е стар, гниещ екземпляр, при който цветовете са изменени, но мястото на тази страница не е удачно за публикуване на снимки с цел определяне на неизвестни гъби. Моля, въздържайте се.

  • ПЕТЬО

    ИДЕЯТА Е ЧЕ МОЖЕ ДА СЕ СБЪРКА МНОГО ЛЕСНО И НЕОБРАТИМО

  • Татяна Иванова

    Хубави снимки на Lepista personata е направила Елена Нанкова на 10 02 19 около Хасково. Много се изненадах, толкова рано.

  • Татяна Иванова

    За моя изненада намерих днес 16 май 2019 г. голяма група в Западен парк. По тези места не съм я намирала друг път.

  • Росен

    Къде около Ямбол може да се срещне виолетка?

  • Константин

    Роесене, аз бера край Тунджа, спускайки се в южна посока от Ямбол по ливади или пасища. Включително и днес 16.12.2020 г.
    Доколкото аз знам, гъбата не може да бъде объркана с друга, разбира се при съответен опит, наблюдения и вяра в личната сензитивност – зрение и обоняние.

  • И в Елхово има, даже в града-10.01.2021г

  • Вчера си набрахме в Чирпанско 3 чувала.

    Последва печене на скара с масло и сол… и много бира.

    За пръв път опитвам приготвена по този начин и за моя изненада натрапчивия „виолетков“ вкус никакъв го нямаше след обработката!

  • пенчо георгиев

    Ливадна виолетка с.Михолци общ. Павликени

  • Плевен,местност Нежовец. Миналата година имаше между липа и джанки

  • Янка

    Lepista personata видях на Владая – на самата спирка на авт.59 – на поляна, също и на Плана планина над Железница

  • Иван

    Ливадна виолетка – за пръв път брах тази гъба. Да е жив и здрав моя състудент Краси Топчиев да ми даде кураж иначе още щях да я ритам 🙂 Намерих я на самодивски кръг в района на с. Дебелт – бургаско

  • Татяна Иванова

    И защо трябва да ритате? Всичко ли каквото не става за ядене ритате?! По-примитивен коментар в този сайт не бях виждала.

  • Rastamandita23

    Запърви път я бера 13,12,2023г. и след като я опитах бях доста приятно впечатлен от вкуса. Сварих я за 10тина минути и след това я запържих в масло с малко лук стана чудесна и натрапчивия аромат избледна остана само приятен вкус. 🙂

  • Sande

    Много вкусна гъба. бера я в началото на зимата из Западен парк и по поляни около София. Даже и като има 1-2 см сняг я има понякога. направо панирам шапките като риба и са супер. преди няколко години ми направи впечатление. расте на красиви самодивски кръгове.

  • Росен Симеонов

    Ливадната виолетка има само предимства – лесно се разпознава,чиста е ,вкусна е,масивна и месеста,бавно преминава,почти никога не червясва,расте на 90% на самодивски кръгове,среща се и през зимата,издържа на -2 -3 градуса.
    Така че ако намерите екземпляр хубаво потърсете наоколо да хванете кръга,ако са малки – до 4-5 см по-добре ги оставете и след 2-3 дни ще наберете тройно повече.
    Отваряйте си очите на четири,независимо,че е светла на цвят е доста ниска и се крие в тревата.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>