Lycoperdon perlatum Pers.
семейство Agaricaceae (Печуркови)
синоним Lycoperdon gemmatum Batsch
У нас Зърнеста пърхутка, Горска пърхутка, Бухалковидна пърхутка.
По света Common puffball (английски), Vesse-de-loup perlée (френски), Flaschen-Stäubling (немски), Дождевик шиповатый (руски).
Плодно тяло Крушовидно, с диаметър до 6 cm, отначало изцяло бяло или с кафеникав оттенък в горната част. Външната обвивка се състои от конусовидни израстъци и между тях по-дребни зрънца, лесно се ронят. Вътрешната обвивка е мембрана. Вътрешността се състои от глеба и стерилна основа под нея.
С узряване глебата пожълтява, следвана от останалите части на плодното тяло. При напълно зрелите плодни тела се образува малък, кръгъл отвор в най-горната част. Шипчетата започват да падат сами от горната част, като по белезникавата вътрешна обвивка остават следи под формата на мрежа и надиплена повърхност. Зрялата глеба е маслиненозелена до тъмнокафява. Стерилната основа е кафява.
Спори Споровият прашец е с маслиненозелен до тъмнокафяв цвят. Спорите са кълбовидни, много ситно брадавичести, с размери 3.5-4.5 μm.
Местообитание Във вътрешността и по границите на широколистни и иглолистни гори. Обикновено расте върху почва, но понякога се открива и върху гниещо дърво. Плододава през лятото и есента, често на големи групи. Широко разпространен и често срещан вид.
Коментар Ядлива, докато гъбата е млада и глебата е чисто бяла на цвят. Обвивката се отстранява.(Източници: №1,2,5,7,8,9,10)
Сходни видове Важен белег за определяне на Lycoperdon perlatum са едрите конусовидните израстъци, между които се виждат по-дребни зрънца. Те са слабо прикрепени и се ронят лесно при допир и след узряване. Появата на мрежовидна шарка след това е друга характеристика на вида. Lycoperdon nigrescens, Lycoperdon umbrinum (Кафява пърхутка) и Lycoperdon echinatum (Иглеста пърхутка) имат сравнително по-тъмно оцветяване и по-тънки израстъци. Lycoperdon marginatum има едри, бели израстъци с еднаква дължина, които след узряване се излющват на парцали. Lycoperdon molle (Мека пърхутка), Lycoperdon atropurpureum и други видове имат съвсем ситни израстъци.
Текста подготви П. Неделев.
Галерия Разгледайте допълнителни снимки в галерията.
Последна редакция на pavel от 24 Януари, 2023 г.
Leave a Reply