Hydnum repandum L.
семейство Hydnaceae
синоним Dentinum repandum (L.) Gray
У нас Жълта рогачка, Жълта сърненка, Жълта сърнена рогачка, Овчи крак.
По света Wood hedgehog, Hedgehog mushroom (английски), Pied-de-mouton (френски), Semmel-Stoppelpilz (немски), Ежовик желтый (руски).
Шапка С бял или жълтеникав цвят, с неправилна форма, първоначално изпъкнала с подвит ръб, по-късно плоска или вдлъбната в средата. Повърхността е суха, кадифена, неправилно нагъната, при по-старите екземпляри леко напукана. До 15 cm в диаметър.
Пънче До 8 cm, цилиндрично или бухалковидно, бяло, често ексцентрично разположено спрямо шапката.
Месо Бяло, твърдо, със слаба миризма и леко-горчив вкус.
Иглички Игличките на спорообразувщия слой са бели до белезникави, низбягващи по пънчето, крехки и лесно се отделят от шапката. При най-младите екземпляри са трудно забележими.
Спори Споровият прах е бял.
Местообитание Расте в широколистни, иглолистни и смесени гори, често на групи, от средата на лятото до края на есента. (VII-XI).
Коментар Добра ядлива гъба. (Източници: №1,2,5,6,7,8,9,10) Отличните вкусови качества на Жълтата рогачка са високо ценени из северното полукълбо, затова и тя присъства на почти всички европейски пазари. Тъй като е често срещана и лесна за идентификация, тя е високо ценена от почитателите на ядливи гъби и у нас. В сушено състояние се използва за приготвяне на гъбено брашно.
Сходни видове Сходен ядлив вид е Hydnum rufescens (Terracotta hedgehog), а основната разлика е в цвета на шапката – при Hydnum rufescens тя има червеникав оттенък. Hydnum albidum е друг вид с почти чисто бели плодни тела. Расте в южни широколистни и иглолистни гори и се среща рядко.
Наскоро бяха обявени няколко нови вида Hydnum в Европа. Те се различават сравнително трудно и за правилното им определяне се налага анализ с микроскоп.
Текста подготвиха В. Занев и П. Неделев.
Галерия Разгледайте допълнителни снимки в галерията.
Последна редакция на pavel от 26 Август, 2017 г.
Жълта рогачка има във Врачанския балкан,на 2-3 км по пътя за м.Плакалница,след отклонението преди вр.Пършевица.Нямам снимки,защото не носех фотоапарат.
Благодарим за информацията!
През 1999 г. само веднъж намерих цяла торба /беше заслано като пътека/ под вековен бук, но на слънчево място от Брезите при Железница по пътеката към ВИФ. След това всяка есен ходя там, но няма. Също и сърнелите се изгубиха в този район?
Белият вариант Hydnum albidum съм го виждала в Трънското ждрело – екопътеката.
х. Здравец, на 26 август 2018 г.
Х. Здравец, на 24 септември 2018 г.
На 25.07.2019,в Родопите, на разклона за Роженската обсерватория, в гората отляво попаднах на няколко находища от тази гъба под формата на самодивски хора, но бяха много малки екземпляри.
На 01.08.2020 в Източна Рила, около 1000 м. надморска височина, смесена гора, единична гъба.
Странджа, местност „Марина река“