Ramaria aurea (Schaeff.) Quél.
семейство Gomphaceae
У нас Златистожълта коралка, Златножълт корал, Златовръх корал.
По света Golden coral fungus (английски), Clavaire dorée (френски), Goldgelbe Koralle (немски), Рогатик золотистый (руски).
Плодно тяло Кораловидно, с дебела основа и разклоняващи се клонки, умерено гъсти, завършващи с назъбени или затъпени връхчета. Основата е бяла, клончетата са бледожълти до жълти, а връхчетата са яркожълти до жълто-оранжеви. Цветовете се запазват с развитието, накрая слабо избледняват. Няма съществена промяна на цвета след нараняване. Повърхността на клонките е гладка. Височина до 12 cm.
Месо Белезникаво или бяло в основата, жълтеникаво в клонките. Дебело и плътно. Миризмата е слаба, неопределена. Вкусът е неопределен, до слабо горчив по връхчетата. С железен (II) сулфат всички части потъмняват (синкаво-зелено).
Споров прашец Цветът е жълт.
Микроскопични белези Спорите са елипсовидни, с размери 10.0-13.5 х 4.0-6.0 μm и средни Q-стойности 2.3-2.6. Повърхността е орнаментирана с брадавици. Хифите нямат кламп връзки.
Местообитание Букови гори (Fagus), но има вероятност да се среща и в друг тип широколистни гори. Микоризен вид, плододава върху почва поединично или на групи. Сезон – лято и есен.
Коментар Ядлива гъба, но не се препоръчва, поради сложността в определянето и възможността да се обърка с други жълти видове Ramaria с неизяснена ядливост.
Сходни видове Златистожълтата коралка (Ramaria aurea) е един от много видове Ramaria с жълт цвят. Макар видът да се описва и илюстрира в множество любителски книги за гъби, определянето в гората всъщност е практически невъзможно. Цветът, формата на връхчетата, клонките и разклоненията, вкусът, миризмата и местообитанието са добри ориентири, но не са достатъчни за точно назоваване на вида. Други видове споделят тези характеристики. За точно определяне е нужен анализ на микроскопичните структури и измерване на спорите. По правило R. aurea няма кламп връзки между хифите, в нито една част от плодното тяло.
Ramaria largentii е познат от смърчовите гори и има атрактивни яркожълто-оранжеви плодни тела. Има малко по-дълги спори и притежава клампи между някои хифи. Книгите описващи R. aurea с местообитание иглолистни гори вероятно възприемат R. largentii или друг вид.
Още жълти Ramaria без клампи са Ramaria lutea, Ramaria grandipes, Ramaria rielii, Ramaria subtilis и други.
Плодните тела на Сярножълтата коралка (Ramaria flava) са оцветени жълти със зеленикав оттенък и са по-бледи от R. aurea. Хифите имат клампи.
Текста подготви П. Неделев.
Последна редакция на pavel от 8 Януари, 2023 г.
Leave a Reply