Agaricus arvensis Schaeffer
семейство Agaricaceae (Печуркови)
У нас Ливадна печурка, Горско-ливадна печурка, Бяла горско-ливадна печурка, Анасонова печурка, Анасонлийка, Дебелкиня.
По света Horse mushroom (английски), Agaric des jachères (френски), Weißer Anis-Champignon (немски), Шампиньoн полевой (руски).
Шапка Яйцевидна в началото, после полукълбовидна с подвит ръб, по-късно плоска и широка с изправен ръб. Бяла, пожълтява слабо при допир и при престояване, понякога бледокафява при по-старите екземляри. До 15 cm в диаметър.
Ламели Свободни от пънчето, гъсти. Първоначално белезникави, после сиво-розови и накрая покафеняват до кафяво-черни. Сравнително късно потъмняват. Неразтворени, гъбите наподобяват други гъби с бели ламели.
Пънче Високо до 15 cm, плътно, по-късно с куха сърцевина, със същия цвят като шапката, цилиндрично или леко удебелено в основата. Повърхността е гладка.
Пръстен Широк, висящ и траен. Оформен от двойна мембрана, долният пласт с формата на звезда или зъбно колело.
Месо Месото на шапката е дебело, сочно, белезникаво, с миризма на анасон, при нараняване остава бяло или пожълтява слабо. Месото в основата на пънчето не пожълтява. Вкусът е приятен.
Спори Споровият прах е тъмнокафяв. Размерът на спорите е 6-8 х 4.5-6 μm.
Местообитание Расте в пасища и тревисти места, между храсталаци и в овощни градини от края на пролетта до късна есен (V-XI).
Коментар Отлична ядлива гъба. (Източници: №1,2,5,7,8,9,10) Употребява се в свежо състояние, сушена и консервирана.
Сходни видове Ливадната печурка може да се сбърка със следните гъби, които трябва да се познават:
- Amanita spp. По поляни у нас се среща Едролюспестата мухоморка (Amanita vittadinii). Други видове мухоморки, които са бели на цвят, се срещат в горите, но е възможно да се открият и по краищата на гори. Това са силно отровните Бяла мухоморка (Amanita verna), Бяла леплива мухоморка (Amanita virosa), Зелена мухоморка (бял вариетет, Amanita phalloides var. alba), но и други видове мухоморки: Шишарковидна мухоморка (Amanita strobiliformis), Шипоглава мухоморка (Amanita echinocephala), Яйцевидна мухоморка (Amanita ovoidea), Жълта мухоморка (Amanita citrina), Сива мухоморка (бял вариетет, Amanita vaginata var. alba) и други. При тези гъби има остатъци от общото покривало (волва) около основата на пънчето и се наблюдават предимно бели ламели, а не кафяви.
- Agaricus xanthodermus (Карболова печурка). Също расте в овощни градини и затревени места. Месото в основата на пънчето при нея пожълтява силно. Най-характерният белег обаче е силна и неприятна миризма на карбол или мастило, която се запазва и по време на готвене.
- Agaricus spp. от секция Arvenses. Съществуват няколко близки вида, които са групирани в таксономическата секция Arvenses. Те се различават трудно на базата на хабитат, размер, миризма и микроскопични белези. Сред тези, които се срещат на затревени места, са следните. Agaricus osecanus (=A. nivescens) има слаба миризма на горчив бадем и по-малки спори (5-6 х 4-4.5 μm). Agaricus urinascens (=A. macrosporus) понякога достига впечатляващи размери (до 25-30 сm на шапката) и се отличава най-достоверно по по-едрия размер на спорите (8-12 х 5.5-6.5 μm). Други печурки от секция Arvenses, които са подобни на Agaricus arvensis, но се срещат в горски условия, са Клубеновидна печурка (Agaricus essettei), Охрена горска печурка (Agaricus sylvicola) и Agaricus macrocarpus.
- Agaricus spp. От други печурки, които се срещат на затревени веста, Agaricus arvensis се различава на базата на белези като размер, миризма, структура на пръстен и други.
Текста подготвиха В. Занев и П. Неделев.
Галерия Разгледайте допълнителни снимки в галерията.
Последна редакция на pavel от 10 Юни, 2023 г.
ЗДРАВЕЙТЕ,от всички печурки коя е с най добри вкусови качества аз съм опитвал само ливадна
Не са ли всички еднакви 🙂
И Ливадната, и Полската са хубави, като първата е по-ароматна и по-крехка. Горската също не е лошо, тя боядисва съдовете в тъмночервено при варене. Но за мен лично най-вкусна е Царската. Тя е по-жълта и предпочита планинските места, но се среща рядко.
В двора от миналата година ми се появиха гъби „Ливадна печурка“Миналата година не посмях даги ям, но сега започнах и са много всусни!А аромата е страхотен!!
Аз сега съм в положението Ви от миналата година. До оборската тор в двора ми има гъби които много наподобяват печурки, но съм притеснен да ги консумирам. Мисля да ги оставя да пораснат, та да видя дали ще им потъмнеят ламелите.