Червенееща сърнела

Червенеещи сърнели (Chlorophyllum rhacodes).

Chlorophyllum rhacodes (Vittad.) Vellinga
семейство Agaricaceae (Печуркови)

синоними Macrolepiota rhacodes (Vittad.) Singer, Lepiota rhacodes (Vittad.) Quél.

У нас Червенееща сърнела, Червеникава сърнела.

По света Shaggy parasol (английски), Coulemelle rougissante, Lépiote déguenillée (френски), Gemeiner Safranschirmling (немски), Гриб-зонтик краснеющий (руски).

Шапка Отначало яйцевидна, после сферична и накрая плоска с изразена централна гърбица. Покрита с едри, груби, надигнати, кафяви люспи, които са разположени в концентрични кръгове и се раздалечават с развитието на плодното тяло. Повърхността между отделните люспи е влакнеста и значително по-светла на цвят. Ръбът е влакнест. Диаметър до 20 cm.

Ламели Бели, при старите екземпляри кремави или бежови. При нараняване почервеняват. Гъсти и свободни от пънчето.

Пънче Цилиндрично, но надолу преминава плавно в кълбовидно разширена основа. Повърхността е гладка, бяла до кафеникава, без рисунък. Височина до 20 cm, с пръстен.

Пръстен Тлъст и мек, двуслоен, широк и подвижен. На цвят бял, понякога по-тъмен отдолу.

Месо Бяло, при излагане на въздух бързо почервенява, по-късно става червеникаво-кафяво. В областта на шапката плътно, докато в пънчето е влакнесто и образува кухина. Има приятна гъбена миризма и приятен вкус.

Спори Споровият прашец е бял. Спорите са с размери 9-12.5 х 6-8 μm.

Местообитание Гори, храсталаци, паркове и градини върху богата почва. Предпочита местности в близост до селища и места повлияни от човешка дейност. Плододава от пролетта до есента, поединично или на групи. Може да образува самодивски кръгове.

Коментар В много книги е записана като ядлива гъба, но се посочва, че някои хора имат чувствителност и реагират със стомашно разстройство или алергична реакция. (Източници: №5,6,7,8,9,10,12,13) Тази информация касае старото схващане за вида, преди той да бъде разделен на три вида (прочети по-долу). Все още не е изяснено кои от тях създават проблеми при консумация и при какви обстоятелства.

Сходни видове Миколози показаха, чрез молекуляри анализи, че старото схващане за Chlorophyllum rhacodes е неправилно. Всъщност не е един вид, а име споделяно от три съвсем отделни вида в Европа (Chlorophyllum rhacodes, Chlorophyllum brunneum и Chlorophyllum olivieri). Всички имат люспеста шапка, пръстен и червенеещо месо.

Chlorophyllum brunneum има шапка с подобна окраска (тъмни люспи върху светъл фон) и се среща на места с богата почва, особено в домашни условия: градини и оранжерии. Този вид има късо пънче със силно разширена основа. Преходът между пънче и разширение е рязък и наподобява праг. Пръстенът е еднослоен и долната му повърхност е тъмно оцветена. Този вид е посочен като най-вероятен причинител на нежелани реакции.

Chlorophyllum olivieri се отличава от Ch. rhacodes и Ch. brunneum по това, че шапката е сивкаво-бежова. Не се вижда особена разлика в цвета между люспите и фона като при другите два вида. Ch. olivieri има дълго пънче, плавно разширяващо се до основата. Пръстенът е двуслоен и дебел. Горски вид.

Може да прочетете повече по тази тема в статия в сайта на South Vancouver Island Mycological Society подготвена с помощта на Elsa Vellinga. Информацията е валидна за Европа.

Обикновената сърнела (Macrolepiota procera) има плодно тяло с по-големи размери. При този вид винаги има изразена змиевидна шарка по долната част на пънчето. Месото не почервенява при нараняване. При други видове сърнели – Macrolepiota mastoidea (Елегантна сърнела), Macrolepiota excoriata (Полска сърнела) и Macrolepiota konradii (Звездовидна сърнела) – месото също не почервенява.

Macrolepiota permixta е един рядък вид, който има пънче със змиевидна шарка, както и почервеняващо месо.

Chlorophyllum molybdites е сходен вид от Северна Америка. Не е срещан в България, но е наблюдаван в оранжерии в някои европейски страни и сред природата в средиземноморието. Вероятно е пренесен. Отличава се с бледозеленикави ламели и зеленикав споров прашец. Счита се за отровна гъба.

Текста подготви П. Неделев.

Червенеещи сърнели (Chlorophyllum rhacodes).

Червенеещи сърнели (Chlorophyllum rhacodes).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Червенеещи сърнели (Chlorophyllum rhacodes). Пръстени погледнати отгоре. Месото в пънчето е почервеняло.

Червенееща сърнела (Chlorophyllum rhacodes).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Червенееща сърнела (Chlorophyllum rhacodes). Пънчето е гладко.

Червенеещи сърнели (Chlorophyllum rhacodes).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Червенеещи сърнели (Chlorophyllum rhacodes).

Червенеещи сърнели (Chlorophyllum rhacodes).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Червенеещи сърнели (Chlorophyllum rhacodes). Основите са разширени като луковици.

Червенееща сърнела (Chlorophyllum rhacodes). При разрез месото почервенява.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Червенееща сърнела (Chlorophyllum rhacodes).

Млади Червенеещи сърнели (Chlorophyllum rhacodes).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Спори на Червенееща сърнела (Chlorophyllum rhacodes).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Последна редакция на pavel от 3 Май, 2024 г.

Върни до горе

2 коментара Червенееща сърнела

  • Александър Грозданов

    Това е връзка към статия от Else C. Vellinga, публикувана в 2006 г. във Field Mycology Volume 7(4), която представя един основан на ДНК-анализи подход към класификацията на Macrolepiota rhacodes/ Chlorophyllum rhacodes и близки до нея видове гъби: https://nature.berkeley.edu/brunslab/ev/vellinga_2006_FMchloro.pdf

  • Татяна Иванова

    Не зная аз ли си въобразявам или действително е така, но този вид сякаш е инвазивен. Нямам спомен преди да съм го виждала така често, а сега го виждам в пъти по-често отколкото Macrolepiota procera.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>